| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut, azi mi-am comandat o pizza si niste cartofi prajiti, cartofii erau intr-adevar inecaciosi, iar eu ca prostul am mancat si dupa 2 cartofi mi-a ramas un cartof in gat(in gat cred eu)am baut apa, suc, ceai, apa cu zahar si am asteptat cam 2-3 ore dupa si tot mai simteam ca un fel de nod in piept. In momentul de fata simt dar destul se rar si cand simt, ori râgâi, ori râgâi foarte, foarte incet si imi vine un fel de lichid cu gust de pizza inapoi, nu chiar pana in gura, dar simt ca imi vine si nu vine mult. M-am panicat destul de tare cand am vazut ca nu se duce si acum sa zicem ca sunt destul de speriat. Help rapid va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BumiWolfie15 a răspuns:

Nu știu, dar cea mai bună soluție în astfel de cazuri după părerea mea ar fi să elimini tot ce nu a acceptat organismul. Am răspuns cam târziu și poate ți-e deja mai bine sau ești la spital din cauza unei toxiinfecții alimentare.
Pentru a îți da un fel de "impuls" necesar de a vomita imediat trebuie doar să îți bagi degetele în gură, să te atingi mai spre interior puțin, să depășești baza limbii și să stai aplecat. Poate ți-e de folos informația asta pe viitor.

| MihailDobrea53 explică (pentru BumiWolfie15):

Multumesc de sfat, a trecut o zi si deja pot sa zic ca nu mai am nimic, acum sunt doar paranoic.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, daca s-a dus deja de acum 2-3 ore, de ce ai mai venit aici sa tipi dupa ajutor?
Daca era ceva grav erai demult mort sau in spitalul de urgenta, dar daca esti aici dupa 3 ore de la incident scriind pe forum,, categoric nu ai nimic, doar tanjesti dupa atentie...

| sierra1 a răspuns:

"dupa 2 cartofi mi-a ramas un cartof in gat(in gat cred eu)...si cand simt, ori râgâi ori râgâi foarte foarte incet "

sună la 112, s-ar putea să afecteze hipotalamusul!

| MihailDobrea53 explică (pentru sierra1):

A trecut o zi si deja aproape ca nu mai simt nimic, sunt si paranoic si poate de aia. mai e necesat sa sun?

| sierra1 a răspuns (pentru MihailDobrea53):

Atunci nu