| 6Radu5 a întrebat:

Salut,cand lucru cu lemne si trebuie sa ma tot aplec dupa busteni, dupa ceva timp ma doare spatele sau cand sap/incarc pamant, nisip cu lopata aceeasi problema.Ma fortez prea tare si vreau sa port o centura ca sa nu fac vreo hernie.Care este recomandata la lucru, cea lombara sau centura de mers la sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Centura e scumpă. La farmacie găsești briuri elastice, la fel ca ortezele, pe care le poți stringe cît vrei. Eu am folosit o perioada.

| sierra1 a răspuns:

Dacă aplecatul nu e insoțit de ridicarea unor greutăți mari, centura e inutilă. Util e ANTRENAMENTUL (mai ales la sapă!)

| mi25 a răspuns:

Da, poti purta centura. Insa daca durerile pot proveni din mai multe cauze: discopatie lombara sau vertebrala, sciatica, artroza, ligamente etc.
Doar un ortoped poate pune - in urma diagnosticarii - verdictul corect.
Acestea nu se vindeca de la sine.