| KindduOullie a întrebat:

Bună, aş vrea să întreb dacă se poate agrava scolioza de la sală. Am scolioză dar nu foarte accentuată.
Am facut exerciţii pentru spate şi mi-am pus şi centura, dar mă doare spatele dacă mă împing un pic mai tare cu spatele în faţă.
Am înţeles că sala este recomandată pentru scolioză daca nu este nevoie de operaţie. S-ar putea ca muşchii spatelui să se mareasca şi întărească, iar din aceasta cauză să mi se îndrepte coloana şi să simt o uşoara durere mai exact ca un nod într-un punct fix.
După ce fac un pic de gimnastică, de pildă să ma aplec până jos de câteva ori şi să îmi mişc spatele în partea stângă şi dreapta nu mai simt senzaţia de durerere aproape deloc.
PS: Împlinesc imediat 18 ani deci ar trebui să mi se întărit sistemul osos şi am fost şi la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| helpme25 a răspuns:

Durerea in ce zona este? Lombara?
Daca da, atunci trebuie de precizat anume ce ai. O durere de la muschi, trece maxim 10 zile, sau cel putin simti cum se amelioreaza si dispare incet! Daca nu, atunci poate fi o problema discala, care se investigheaza cu un RMN, si se vede. Eu de exemplu de la sala, am facut 2 protuzii de disc, si acuma ma chinui cu ele, am durere de spate si picior amortit. + eu ma puteam si apleca in fata, si exerctii faceam. Du-te la medic!