| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre problemele psihice, bolile mintale?
Recent am ajuns la urmatoarea concluzie, desi nu am gasit pe nicaieri care sa imi intareasca acesta afirmatie :,, Consider ca printre multele cauze posibile a bolilor psihice, o cauza poate sa fie si din cauza anumitor persoane, actiuni ale acestora sau evenimente. Adica,, nu iese fum fara foc". Inteleg ca e important cum vedem problema, cum ne raportam la ea si trebuie sa stim sa ne protejam, sa ne stim apara de gândurile negre, care ne pot omorî la propriu si figurat, ne distrug sanatatea si mai ales cea mentala, odata un creier distrus nu se mai poate reface. Cred ca aceste boli nu apar asa peste noapte, din nimic, gata X, Y are o problema psihica. De multe boli sunt responsabili si altii, nu doar cei care fac respectiva boala, boli precum paranoia, Alzheimer, Schizofrenia, etc."
Ce credeti?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista multi factori cunoscuti si necunoscuti care provoaca boli psihice, majoritatea sunt "slabiciuni" sau predispozitii genetice. Da, unele evenimente pot sa te influenteze, un mediu "toxic" poate din nou sa-ti faca rau, insa nu e suficient, trebuie si contextul genetic, acea predispozitie. Vorbim de o gama extrem de larga de boli care nu pot fi puse in aceeasi oala, unele sunt provocate de ceva, altele de altceva iar pentru majoritatea nu se stie inca etiologia. Exista boli care se dezvolta chiar daca ai avut o viata relativ lipsita de stress sau evenimente traumatice (sau acele persoane de care zici).

| alex1711 a răspuns:

Nota: Nu sunt o persoana implicata in domeniul medical.
Nu stiu ce intelegi tu prin "ganduri negre", dar voi considera ca inseamna anxientate, stare depresiva si eventual stresul/trauma. Cred ca nu poti pune toate bolile psihice impreuna, sunt boli diferite, ce se manifesta la anumite categorii de persoane.
Daca Alzheimer si Parkinson sunt boli degenerative, care afecteaza persoanele in varsta, Schizophrenia se manifesta la persoanele la varsta tineretii ( 20-30 ani).

Bolile precum Alzheimer si Schizofrenia totusi sunt boli genetice si de exemplu la Schizofrenie, o trauma poate mari sansa de a avea o boala http://www.schizophrenia.com/sznews/archives/003563.html.

Alte boli se crede ca ar fi cauzate de mediul inconjurator, precum Dissociative Identity Desorder care se crede ca ar fi cauzate de traume, in special in copilarie http://www.healthyplace.com/......id-causes/
Si bolile in general au mai multe stagii, nu apar peste noapte, ci starea ta se inrautateste pe parcurs, nu stiu boala cronica ce se manifeste din prima zi.

Si da, evindent, stresul, anxietatea ar trebui evitate, nu sunt in niciun caz beneficiare si pot duce l diverse boli. Fie direct, sau macar indirect si nu neaparat boli psihice. Poate diabet, poate probleme de inima.din cauza stresului vei prioriza lucrul care iti cauzeaza stresul. poate serviciu, si uiti sa mai mergi pe jos, sa mananci echilibrat, etc.