| SuntEu24 a întrebat:

Salut! Cu pot rezolva monospranceana? Dar ea de ce apare? Părinții mei n-au monospranceana. Daca am 13 ani pana la 18ani va trece de la sine sau asa voi ramane mereu? Sunt câteva fire de par între cele 2 sprâncene pe care le-am tras cu penseta. Acum vor creste mai repede si mai dese? Am facut bine sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Parul creste, in general. Nu cred ca reprezinta o importanta asa mare faptul ca parintii tai nu au. Probabil isi ingrijesc corpul deseori si de asta nu vezi ca au. Multor oameni le cresc fire de par intre sprancene. Asa e ADN-ul tau. Doar trebuie sa te ingrijesti si sa nu lasi firele acelea sa fie vizibile. Poti cauta tutoriale pe internet, dar persoanele care fac tutorialul vor diferi, adica tutorialul poate fi facut de un barbat cu sprancene mai feminine sau subtiri, poate fi facut de o femeie cu sprancene masculine sau groase șamd. Poti sa alegi ce vrei tu, e total in regula. Spor!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sprancenele atat forma lor cat si impreunarea lor este mostenita genetic de la parintii tai, dar este evident ca unul din ei o are si se penseaza, ca sa nu se vada urat.
Sfatul meu este sa nu faci tu prima miscare sa-ti strici sprancenele, ci sa mergi la un cabinet de cosmetica, sa te penseze prima oara ca sa-ti dea o forma cat mai naturala si corecta iar tu dupa aceea le poti intertine cu penseta la 2-3 saptamani, smulgand tot ce creste acolo, unde se unesc sprancenele.

| SuntEu24 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Dar credeți ca o sa imi traca pana la 18 ani? Adica daca o sa mi se dezvolte fata nu o sa se îndepărteze?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuntEu24):

Fata nu se dezvolta, decat daca te ingrasi la ea, apar falci si gusa dar sprancenele nu se departeza fiindca craniul si oasele capului nu mai cresc.
Sprancenele vor fii intotdeuana imperunate la tine, ca asa ai mostenirea genetica de la aprintii, fiind mai paros pe fata si probabil corp, dar asta vei vedea mai tarziu, cand iti creste pilozitate si pe picioare, brate, spate, barba etc.

| DamaDePica a răspuns:

La 40 de ani o sa ramai chel peste tot. Bucura-te acum cat mai ai par.