| alexandrunaj a întrebat:

Daca ai racit si iei paracetamol mai mult timp la rand, doua saptamani de exemplu. Poti capata disfunctie rectila? Sau de doua ori pe an sa iei paracetampol sau algocalmin timp de 2 saptamani, o etapa apoi dupa o luna sa mai iei 2 saptamani, poti avea probleme de acest gen? Fara raspunsuri la misto.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce vrei sa spui prin "disfunctie rectila"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Disfunctie rectila? sa nu iti mai mearga rectul?

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am mai auzit de disfunctie rectila. Banuiesc ca ai facut referire la cea erectila. Raspunsul este nu.

Paracetamolul este destul de sigur, atat timp cat nu il iei in doze mari. Daca iei doua saptamani o singura pastila de paracetamol pe zi, nu vei pati nimic. Daca depasesti doza maxima indicata, care difera de la dozaj la dozaj, poti muri din cauza ficatului care nu va putea face fata tuturor substantelor din paractamol.

Daca iei o singura pastila o data la doua saptamani, apoi pauza si tot asa, timp de un an, s-ar putea sa nu patesti nimic, daca, din nou, dozajul este respectat. Insa, daca faci chestia asta timp de douazeci, riscul sa apara complicatii la ficat si sa mori, cresc considerabil.

Dar, daca te consoleaza cu ceva, functia ta erectila/rectila va ramane intacta.

| seth2016 a răspuns:

Nici paracetamolul si nici algocalminul nu sunt cunoscute ca ar avea efecte secundare o disfuncte erectila.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu, dar poti face cancer