| RujanCristi a întrebat:

Salut, daca am probleme cu vederea (miopie) mai pot aplica pentru jandarmerie, trupele speciale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca imi pare rau daca asta vroiai din pacate cu miopie nu vei putea trece de teste.

| GPA a răspuns:

Poți aplica pentru jandarmerie având miopie până în -3.00 cu condiția lentilelor de contact. Dacă valoarea depășește baremul vei fii respins. În mare, trebuie să fii apt din punct de vedere medical la toate capitolele. Ori te operezi de miopie. Ce dioptrii ai?

| christine99 a răspuns:

Nu. Cand te iei cu unul la bataie o sa-ti sara lentilele laughing

| JamesWatson a răspuns:

Bună. Da poti. Doar ca trebuie să treci testele de vedere. Dacă vestea ti se stabilește și porti lentile de contact. Indiferent de ce gean mic, mediu, mare este miopia

| Clau95200 a răspuns:

Da, din pacate nu poti intra nici la jandarmerie nici la trupele speciale. Au teste de vedere iar cu miopie nu poti trece de ele.