| Holy97 a întrebat:

Salut! De 2 luni tot ma macina o problema. Am mancat intr-o seara carne la cuptor si la ultima inghititura am simtit ca mi-a ramas in gat ca un nod (puteam sa respir normal)eh de atunci treptat am mai incetat sa mai mananc mancare solida...am slabit aproape 10kg. Am fost la orl si s-a uitat in gat cu camera, a spus ca nu e nimic acolo. Eu mereu si cand vreau sa mananc biscuiti sau ceva mai usor simt ca ramane pe esofag ceva (nici nu mai stiu cum e senzatia sa mananci ceva solid). Sincer nu mai stiu ce sa fac, la endoscopie imi e frica sa ma duc pentru ca sufar si de anxietate...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E problema psihica.
Aceea carne la cuptor nu a fost preparat bine si a ramas partial crud.
Cand ai inghitit-o, a creat un reflex de "nod solid" in esofag (sufocant), cauza din care nu mai poti inghite normal mancarurile.
Trebuie sa fii constient de acest aspect si sa re-inveti, treptat, sa mananci mancarurile normale, dar bine mestecate (orientalii recomanda mestecarea chiar si de 30 ori inainte de inghitire).

| sammie a răspuns:

Mesteca mancarea foarte bine si nu-ti mai fa filme in cap ca o sa te ineci sau altceva.
Daca doctorul a zis ca n-ai nimic atunci n-ai nimic. Nu-ti mai fa atatea probleme.

| LisaJulie a răspuns:

Treci peste anxietate si mergi la endoscopie altfel nu vei afla ce problema ai!