| Dannyx01 a întrebat:

Salut! Nici nu stiu cum sa incep. Totul a pornit de la niste peste pe care l-am mancat acum 4 luni si eu am crezut ca am inghitit un os avand senzatia ca mi-a ramas in esofag. De atunci am ramas cu frica asta din a mai manca produse solide. Am slabit foarte mult, nu ma mai recunosc. Am incercat sa mai mananc oua fierte sau ceva zeama cu miez de paine doar ca simt ca ramane putina mancare pe esofag un timp ( o ora maxim ). Imi este frica sa mai mananc orice solid si chiar e nasol sa ma uit la altii cum mananca orice si eu doar chestii piure sau lichide...nu mai pot sa traiesc asa, arat ca un schelet. Ce pot sa fac sa trec peste asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai o problema psihica foarte grava daca ipohondira te-a adus aici si ai inceput sa slabesti atat de mult.
Urgent la psihiatru, ca sa primesti ajutor terapeutic si medicatie, ca nu esti deloc bine, asa cum crezi ca esti.

Imi pare rau, dar nu glumesc, situatia ta este destul de grava, daca esti atat de speriat incat refuzi sa mananci mancare normala, cand in realiatte nu ai absolut nimic in gat, doar o imaginatie bolnava.

| Eireann a răspuns:

Asta evident ca nu este normal - e ceva intre tulburare de alimentatie si fobie. Ai nevoie de ajutor de specialitate.