| alexaeolian a întrebat:

Salut de 2 vreo 2 zile ma ustura gatul in continu.am fost pana la o farmacie si mi-a dat septogal+ si a zis sa iau la 3-4 ore si eu le iau la 4 ore ieri am luat trei si abia am reusit sa mananc ceva, si am mai baut si 2 ciaiuri de lamie cu putin zahar. daca imi puteti recomanda cateva pastile va multumesc toata viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Incearca sa iei Eritromicina(2 la 6 ore).Ar mai fi si Strepsils si Trachisan.
Dar s-ar putea sa ai totusi o infectie virala.Incearca totusi niste comprese.Ai avea mai multe variante:

* Compresa de varză: Se taie cotorul din varză, se zdrobeste cu sucitoarea pînă se înmoaie. Varza astfel prelucrată se aplică în jurul gâtului şi se acoperă cu o cârpă de lână. Varza se poate fierbe pentru a fi mai moale.
* Compresă de untura: se încălzeste untură într-o tâgaie (poti lua de ulei) pâna devine fierbinte. Cu acest fluid fierbinte se îmbibă o cîrpă de lână cu care se acopera gâtul; încercati sa puneti cît de cald se poate (cît sufera pacientul) în jurul gâtului. Se acoper cu o eşarfă si se lasă peste noapte.
* Compresă de brânză: brânza se întinde în mod egal pe o batistă, acesta se aplică în jurul gâtului, se fixeaza cu o eşarfă şi se ţine câteva ore, de preferat peste noapte.
* Compresa de loess: 2 - 3 lingure de loess (de la farmacie sau magazin de droguri) se amestecă cu puţină apă într-o pastă, se intinde pe o batistă se fixează cu o esarfă de lână. După câteva ore, când loess-ul s-a uscat, se schimbă.
* Compresa de cartofi: cartofii se fierb, se zdrobesc, se întind pe o batistă, care se aplică in jurul gâtului şi se fixează cu un şal. Aveţi grijă, ca cartofii să nu fie prea fierbinte - pericol de arsuri.

Pe langa asta, ia eritromicina(2 la 6 ore)si o sa-ti treaca.
Sper ca te-am ajutat.O zi frumoasa!:*

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Paracetamol.

| BiancaPitic a răspuns:

Salutari! Si eu am cam aceeasi problema.Eu iau Septolete(inainte de a lua bei apa si astepti 30 min si dupa il iei si abia dupa 2 ore poti bea sau manca) si mai iau si Sirop de Patlagina.
Eu te sfatuiesc cel mai bine sa te duci la un medic sau la o farmacie pentru ca medicii/farmacistii stiu cel ma bine ce trebuie sa iti administrezewinking.

| Klaine a răspuns:

Buna! Si pe mine ma doare gatul.
A inceput acum 2 zile.Asa a inceput si la mine.Ma ustura apoi durea tot mai tare. Farmacista mi-a recomandat Strepsils.I-am spus sa mi-l dea pe cel m-ai puternic.Mi-a dat Strepsils Intensive, si sincer, nu ma mai doare asa de tare.
Mi-am luat 9 pastile petru 3 zile.Azi este a3a zi,si nu prea ma mai doare.A, am uitat sa-ti spun ca nu trebuie sa bei sau sa mananci dupa ce ai luat pastila, si sa iei pastila dupa ce mananci.Se ia de 3 ori pe zi, dimineata, dupa-amiaza si seara.
Sper ca ti-am fost de ajutor.