| joni123 a întrebat:

De 2 zile a inceput sa imi creasca o masea de minte. Problema este ca atunci cand vrea sa mai creasca(nu toata ziua, de 2-3 ori pe zi cate 2-3 ore) ma doare foarte tare gingia si fac febra 38-38 cu 5. Stiti cum as putea sa grabesc procesul? Am citit pe internet ca se poate merge la dentist si se face operatie( se taie gingia) dar nu doresc asa ceva. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, durerile sunt normale si nu prea se trateaza, poti incerca sa iei un aulin, iti mai poate calma din durere si febra.Eu personal nu am avut dureri deloc, nici nu am stiut cand au crescut, si am 3 masele de minte, dar sora mea a trecut prin aceste dureri si a mers la stoamtolog si i-a dat pe gingie cu o pasta care ia amortit gingia si nu a mai simtit, nu stiu sa iti spun denumirea si nici daca o gasesti in comert. Daca ai dureri puternice si vrei sa te duci la stomatolog el te ajuta, Asa mai stiu ca sunt in farmacie niste creme speciale petru copii care li se aplica tot pe gingi sa le amorteasca cand le cresc dintisorii, si cred ca si asta te-ar ajuta petru ca durerile sunt cam la fel, si cei mici fac febra mare in perioada aceea si au dureri puternice.Asa ca poti intreba la farmacie de ele. Sper ca te-am putut ajuta, si mai sper sa iti treaca cat mai repede.Multa sanatate.

1 răspuns:
| Rouxee a răspuns:

Deocamdata pana sparge ea gingia asa o sa te chinuie. Poti lua ceva calmante, dar nu ajuta prea mult.