| Gigelnebunu232 a întrebat:

Salut, de 4 săptămâni am dureri in zona gâtului înspre amigdalite și mai și coboară înspre măr. Am luat antibiotic destul, am fost la spital de 2 ori, injecții făcute, nu prea dau roade. Stie cineva ce poate fi? La raza mi-a ieșit că nu am leziuni pe plămâni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai mers la un medic ORL-ist? ai facut exudat faringian care sa sa releve o anumita 'patologie' (cum ar fi streptococul) sau sa excluda un microb localizat la nivelul amigdalelor...

| Lukasssz a răspuns:

Este important să consulți un medic pentru sfaturi medicale adecvate. Durerile în zona gâtului și amigdalelor pot fi cauzate de diverse probleme, cum ar fi infecții sau inflamații. Antibioticele pot fi eficiente în tratamentul anumitor infecții, dar este posibil să fie necesară o evaluare mai amănunțită pentru a identifica cauza exactă a simptomelor tale. Te încurajez să continui să comunici cu medicii tăi pentru a primi îngrijire adecvată.

| ioana748 a răspuns:

Este bine ca nu ai leziuni pe plamani.
Durerea ta fiind in zona gatului, ma gandesc ca ar trebui făcute niste analize specifice.
Pot fi cateva cauze, infectii diverse, alergii, un medic ORL poate stabili exact.
Dar totusi bea niste apa cu albastru de metil si ia cateva vitamina C care se dizolva in gura o data, chiar cinci, le dizolvi pe limba. Cat mai multa vitamina C nu strica, mai ales cand este vorba despre dureri in gat. Si miere daca ai adauga ar fi si mai bine.
Sanatate,