| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de când a început vacanța de vara ma simt foarte nasol,in fiecare zi ma simt "slăbit",fără putere,și un pic ametit, dorm destul de mult (Ma culc pe la ora 23:00 și Ma trezesc pe la 11-12 după care mănânc și Ma culc,după ies afara, nu înțeleg de ce Ma simt așa nașpa. Am 15 ani,1, 78 și 60 de kg,fumez, oare e din cauza fumatului sau am vreo problema mai gravă? In timpul școlii nu Ma simteam așa.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Parerea mea e ca dormi prea mult de aia te simti asa, pai tu dormi 12-13 ore apoi mananci iar te bagi la somn, un om normal trebuie sa doarma 7-8 ore pe noapte incearca dormi mai putin sa vezi cum te simti happy
De asemenea daca se simti slabit poti fi aparatia unor paraziti intestinali si e recomandat sa iti faci niste analize.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Un sfat psihologic,care te-ar putea ajuta este sa incerci sa traiesti mai profund!
-du-te la medic,pentru a vedea diagnosticul, problema cu carete confrunti!
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in acest moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Multa sanatate! Asculta aceste doua puncte de vedere! Imi doresc sa te vindeci si psihologic si din punct de vedere sanitar!
Multa sanatate! big grin