| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, de câteva zile când suflu nasu iese cu sânge, nu îmi curge sânge sau ceva, doar e sânge pe...
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti racit si ai iritat mucoasa nazala cu picaturi de nas gen bixtonim care nu sunt bune deloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă nu curge sânge, este epistaxis. Vasele de sânge din nas sunt foarte apropiate de mucoasă. Ele încălzesc aerul care intră în nas. De asemenea sunt foarte fragile și se rup ușor. Este o tulburare, o boală, trebuie tratată.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nosebleed#Pathophysiology

| siriusblack98 a răspuns:

Ăsta este simptom de răceală.

| WhiteLife a răspuns:

Se poate să-l fi forțat și vasele de sânge s-au spart, așa că acum curge sânge. Poți încerca să aplici o crema de galbenele și să încerci să-l sufli mai puțin (sau poate este de la frig). O alta varianta ar fi că ai tensiunea mare, sângele cu presiune puternica merge de la inima spre cap, iar când ajunge in dreptul nasului, pentru că vasele de sânge de acolo sunt foarte subțiri, se sparg. Daca cumva ajunge la creier, se sparg vasele de acolo și sunt probleme grave. Nu este cazul sa te panichezi, insa, daca ai acesta problema de mai mult timp e bine să-ți masori tensiunea și dacă problemele persista, sa te adresezi unui medic.

| anamarialllll a răspuns:

Mergi la doctor