| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, de câteva zile am probleme cu nasul, îmi curgea sânge și am rezolvat, dar de câteva zile când suflu nasu e cu puțin sânge și dacă ma ating de mai multe ori îmi curge sânge și sincer nu vreau sa ma duc la medic mai ales cu pandemia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. Cred că este vorba de tensiunea arteriala crescuta. Poate fi de la stres, alimentație, genetică, etc. Trebuie să-ți măsori tensiunea și eventual colesterolul.
2. Nu trebuie să-ți bagi degetele în nas. Pielea este extrem de sensibilă în interior și imediat apare hemoragia. Nasul se curăță numai cu apă și în mod delicat.
Trebuie să contactezi medicul de familie. El va ști ce trebuie să faci și ce medicamente să iei, după ce îți va pune o serie de întrebări.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nici pe departe nu este vorba de covid. Curgerea sângelui pe nas nu este un simptom al covidului.

| Bogdanlmb explică:

Am înțeles ca pot sa îmi iau niște vata cu puii a lămâie și sa țin la tan ca se sudează puțin

| Bogdanlmb explică (pentru Bogdanlmb):

Vata sa pun putina lămâie sa țin la nas

| zilog a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Nu poti sa nu te mai gândești la asta!? Eu in urmă cu 100 de ani am facut o scoala de asistent medical si am învățat că unele lucruri se repară si prin trecerea timpului
oxigenul acționează celulele albe vin refac acolo țesutul... se repara usor ușor dacă si tu ești atent să nu strici mai rău
cu răbdarea treci și marea!

Ai răbdare vorbim peste 30 zile

SAU MERGI AZI LA ORL SĂ ITI SUDEZE VASUL RESPECTIV DE SÂNGE CU LASER

Eu daca aș fi în locul tău aș sta cuminte si nu aș mai bea cafea cola sau energizante
aș fi atent cu toate mișcarile să nu fac mișcări bruște
nu as mai băga zahar pâine as face analize de diabet
si as incerca sa mănânc sfeclă roșie de zahăr si morcovi si salate multe ca să se repare organismul mai repede.
mai ales daca te lasi si de mezeluri chimicale se repara si mai repede daca nu mai torni cu punga sare si delicat
așa că las-o mai ușor cu sarea
SI LĂMÂILE TREBUIE SĂ LE BEI
EU IȚI GARANTEZ CĂ SE REPARĂ DE 3 ORI MAI REPEDE DACĂ BEI LIMONADA cu miere de albine
DIN 3 LĂMÂI SI 3 GREPFRUIT SI 3 PORTOCALE in fiecare zi
le storci pe toate si le pui o lingura de miere de albine apoi amesteci apoi torni apa
si gusti si când e de ajuns de diluat gata bei aceta limonada in decurs de 1 zi
nu toată de o data
pentru ca da vitamina C repară țesuturile dar dacă ea intră in celule
le face sa lucreze cu drag si spor
este ca un fel de cafea pentru organism il trezeste la realitate
imbunatateste si imunitatea
dar nu asa turanta direct pe rana

ba da ia hai toarna dar sa fii la toaleta sa nu faci in pantaloni de usturime!

Apoi revii la ideea mea sa bei limonada si sa te lasi de toata mâncarea nocivă
vezi că vine Craciunul să nu te prind cu sunca si cu untura in gura
daca vrei ceva carne baga putina carne coapta sau făcută pe grătar cât mai macră

pentru că daca scazi colesterolul din organism atunci venele capilare se lipesc si se repara mult mai repede

ia mâna după pâine cum de te-ai gândit să bagi pâine in gură
ai voie 2 felii la o masă!
in rest dacă mai vrei pâine îti coci în jar niște carofi
ii scoți din jar le dai coaja jos și infigi in ei niste bucăti de unt mici nu mari
si îi poți mânca in loc de pâine
să stii că merge cartofi copti in jar in loc de pâine
si dacă chiar vrei pentru gust le poti da un praf de sare dar nu prea mult

Asa cu lichidele trebuie sa nu bei mai mult de 300 mililitri intr-o zi de vin rosu pentru ca o sa iti cresca tensiunea si iar nu e bine
dar vinul rosu contine fier si repara venele dar nu in cantitati mari de o data potop cu borcanul si cu damigeana!

Nu ai voie să bei nimic alt ceva cu alcool până când nu se repara pentru că poate alte băuturi sunt făcute cu acid sulfuric alimentar ca să nu mai stea la fermentat cât ar fi trebuit in realitatea sa stea la fermentat bautura respectiva sau poate ca este facuta cu chimicale. mai bine astepti sa iti treca apoi ai liber la turnat chimicale in tine cu sacul

dar până când nu iti trece trebuie sa astepti si tu cu otrăvurile!

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Tot pentru vene poți să faci o investiție de ceva banuți să te duci la farmacie și sa iti cumperi câteva pastile de aspirină BAIER eferveșcentă dar să nu fie de la altă firmă de cât de la băier!

deschizi un pliculet iei una dintre pastilele respective si o rupi in 3 bucăți
prima treime o pui intr-o ceasă dimineața
a două treime o pui într-o ceșcă cu apă la prânz si o bei
a treia bucată din aceiași pastilă o pui intr-o ceșă seara.
împărțită așa ajută la repararea venelor si curățărea lor de untură colesterol
când te-ai reparat nu mai bagi aspirina asta deloc
ci atunci poti incepe sa faci ceva sport gen mers pe jos sau aerobic asa sa nu strici ceva
nu prea brusc ci miscare sa se miste toate incheieturile
si poti continua cu băutul de limonadă cu grepfruit portocală si lămâie toată viața că nu strică

Complementar tot pentru reparația venelor poti sa cauti pe la supermarket-urile de încredere suc de mere la sticla de sticlă dacă ai bani costa cam 16 lei litrul
măcar 1 sticlă pe zi nu strică
dar să nu aibă zahăr adăugat ci trebuie să fie suc de mere natural 100%
sau dacă ai storcător iti faci 3 litri de suc de mre / zi să vezi cât de bine o să te simți
iti repară și ficatul nu doar nasul
pâi asta este mâncarea celulelor, sucul ăla de mere natural chiar iti ajută toate celulele din tot organismul, iti repara si plămânii si nervii si ochii pentru că le remineralizeaza si iti aduce aport de vitamine in sânge, o să te simti ca super man
de la combinatia asta de grepfruit cu suc de mere
iti da o energie cât 4 redbul la un loc
am incercat eu si asa a fost o sa imi spui si tu ca asa este
chiar astept sa imi spui dacă țî-a băgat turbo turbo nos

| zilog a răspuns (pentru Bogdanlmb):

Mai bine pui acid de baterie dacă atâta te duce procesorul!

| Bogdanlmb explică (pentru zilog):

Mulțumesc mult pentru ajutor, va țin la curent