| tasica a întrebat:

Salut, de curand m-am ars cu un fier incins, destul de rau, pe brat, si nu as vrea sa imi ramana semn sau macar sa nu fie foarte inestetic.Stie cineva cum as putea sa nu imi ramane o cicatrice urata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cand te-ai ars si de ce grad e arsura. Daca e mai veche de cateva zile nu prea mai ai ce sa-i faci. Daca era grava trebuia sa mergi la spital, aveau acolo medicamente care sa ti le puna pentru a favoriza formarea de tesut nou... In niciun caz creme sau alte prostii pe arsuri noi, totul trebuie sa fie steril sau te alegi cu o infectie de toata frumusetea.
Poti macar sa mergi pana la farmacie sa-ti iei un spray pentru arsuri, macar.

Multa sanatate.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa iti faci operatie cu laserul sa iti treca, altfel nu.

Răspuns utilizator avertizat
| BeautifulSunflower a răspuns:

De obicei nu ramane semn, se formeaza o basica cu cu lichid (am uitat cum se numeste) pe care trebuie sa o spargi pana la urma, si se vindeca normal, si trebuie sa ti dai cu crema de galbenele. Odata m-am ars si nu mi am.pus imediat ou si s-a creat basica, ma ustura foarte tare si am spart o din greseala, nu a ramas semn sau ceva.

| dermdoc a răspuns:

Incetati va rog sa mai puneti "de toate" pe arsuri! Am vazut cazuri cu: albus, sare, ulei, bulion, balega (da! balega), etc... Solutia corecta in cazul unei arsuri pe o suprafata limitata este introducerea sub apa rece (atentie, NU gheata) cateva minute si apoi aplicarea de creme si pansamente speciale pentru arsuri. Bineinteles, daca lucrurile nu evolueaza spre bine in cateva zile, consultarea medicului dermatolog sau de chirurgie plastica. Aici vorbesc desigur de arsurile pe suprafete mici. Pentru arsuri extinse (oala cu apa scapata pe picioare, arsuri organe genitale, la nivelul fetei sau pe maini) prezentati-va cat mai repede la medic. Toate cele bune!

| TomaFlorentina8050 a răspuns:

Imediat după ce te arzi te dai cu albus de ou si il lasi sa se usuce pentru a nu se umfla. Speli mana după ceva timp. Apoi pui o punga normala pe arsura pe care o legi cu ceva. După ce este mai vindecat, dai cu o crema. Sper ca te-am ajutat. Fundă?

| OanaEve a răspuns:

Puteai sa pui atunci pe moment otet sau ulei si nu iti ramanea. Poti pune si acum deoarece calmeaza arsura. Daca este mai grava arsura ar trebui sa mergi la un medic.