| MaxKiller911 a întrebat:

De ieri de la ora 17:00 mi se zbate ochiul drept. Ce as putea face ca sa se opreasca? Stiti vreun remediu pe care il pot aplica acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuyugu a răspuns:

1) Pune o compresa cu apa rece pe ochi ( dar sa il ai inchis )
2) Daca nu merge, du-te la un medic si cumpara niste picaturi pentru ochi.

3 răspunsuri:
| IFlorin97 a răspuns:

Nu e nimic grav, trebuie doar sa stai linistit, posibil sa fie ceva care te steraseaza, aduti aminte ce faceai cand a inceput sa ti sa zbata ochiul.

| 1Voineoska1 a răspuns:

Nu te ingrijora! Nu este nimic grav si nu trebuie sa faci nimic sa-l faci sa se opreasca! Se va opri singur din zbatut! In popor, se spune ca atunci cand ti se zbate un ochi iti doresti mult sa vei pe cineva.Am avut o perioada in care ochiul meu s-a zbatut 3 zile si stiu senzatia, este enervanta! Nu iti face griji, va trece de la sine! Dar ajuta totusi sa iti speli ochii mai des cu apa rece, iar daca poti tine ochiul respectiv putin deschis atfel incat sa se curete si globul ocular!(caci nu ti se zbate "ochiul" ci globul ocular).

Sper ca te-am ajutat! happy

| FataDeCiocolata a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta si incerca sa nu te mai scarpini!