| anonim_4396 a întrebat:

De la ce ani poti purta aparat dentar fix? Adica am 12 ani jumate(implinesc 13 acum in septembrie) si mi-e frica ca o sa ma doara rau cand o sa mi-l puna.Adica am auzit ca in primele zile dupa ce ti-l pune doare ingrozitor si mi-e frica ca la anii mei sa ma doara foarte tare. straight face Cei care ati purtat aparat dentar cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Buna! doare in primele zile pentru ca actioneaza niste forte pe dinti, pentru a-i deplasa in os la locul dorit! in primele doua zile va fi mai greu si vei putea manca doar supe, etc, pentru ca nu prea vei putea musca, la muscatura doare si mai tare! dar nu e o durere insuportabila, daca te gandesti la efectul dorit si cum vei arata cu dintii perfecti, merita! deci nu conteaa ca ai 13 ani sau 31, e aceeasi durere! eu zic sa te ambitionezi si sa mergi sa-l pui! apoi vei merge la strans o data la 2 saptamani sau cum iti va spune medicul ortodont! apoi dupa ce-l strange, iar doare 1-2 zile si apoi iar nu ai treaba! fa-ti curaj si du-te! nu mai sta! apoi vei putea zambi linistita! bafta! aaaa, si... do not forget to smile! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat! Si eu am aparat dentar fix de o luna si atunci cand mi l-a aplicat dentistul nu m-a durut.Atat a fost neplacut ca a trebuit sa stau cam mult cu gura deschisa.Eu am 12 ani impliniti. Dureaza cam o ora si jumatate pana iti pune aparatul.In primele zile doare, dar nu prea tare.Mie mi-a pus aparatul miercurea si sambata deja eram obisnuita.Doctorul mi-a spus ca intr-o luna o sa ma acomodez, dar nu mi-a trebuit atat.Nu te speria, nu doare deloc cand ti-l pune, iar in primele zile te va durea cand vei manca dar nu o sa te doare foarte tare. Sper ca ti-am fost de ajutor.:*:*:*

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Depinde de problema, si eu am purtat aparat la varsta ta prima oara mobil apoi unul doar de noapte si la final unul fix in decurs de vreo 4 ani insa la mine a fost grav, aparatul nu doare asa de tare, primele zile pana te obisnuiesti si cand iti strange suruburile, eu cel putin n-am avut probleme, ma durea putin si trecea repede, nu are de ce sa-ti fie frica...

| RamonaPgstai a răspuns:

Heii..am aparat in partea de sus de 10 luni si pe cel de jos il am de 2 luni si normal ca la inceput doare 2 zile maxim dae nu e durere pe care n-ai putea sa o suporti..nu te speria. daca trebuie sa porti =>fa-o..si mie mi-a fost frica la inceput.dar m-am obisnuit..succes si multa sanatate.happy

| LoveMeX a răspuns:

Pai aparatul dentar nu este asa de rau. Exista multe feluri de aparat dentar si nu o sa te doara de loc. Sper ca te-am ajutat. Funda?