| Ingognito a întrebat:

Salut, decat sa mananc o farfurie de mancare in plus cu paine nu este mai bine sa beau o sticla de 2 litri de suc? (Stiu ca sucul are calorii da zic asa teoretic care ziceti ca ingrasa mai mult)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este mai bine. Sucul are foarte multe chimicale. Mananca mancare, nu farfuria de mancare.

| AnemonaP a răspuns:

Buna. Dacă tu vrei sa slăbești, clar nu vei consuma suc, dacă vrei neaparat, bagi și tu un shot pe săptămâna de suc, are o grămada de zahăr și alte porcarii. Cu siguranța decât sa bagi calorii lichide, mai bine mănânci un fel de mâncare+ pâine. Nimic nu te îngrășa dacă nu este in exces, și mai ales dacă tu îți cantăresti caloriile și știi cât ar trebui sa mănânci la înălțimea și greutatea ta. Sucul este exclus, pentru slăbit ia-ți adio de la el.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, in nici un caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sucul nu numai ca are calorii dar are foarte multe chimicale si zahar care te afecteaza mai grav decat o farfurie de mancare.

| Mosotti a răspuns:

Pai sticla aia de suc are cam 900 Kcalorii (nu conteaza de care suc, ma refer la suc cu zahar), deci depinde ce mananci, daca mancarea cu painea are mai putine kcalorii de 900, atunci e mai bine sa mananci aia, daca are mai mult, atunci e bine sa bei sucul, deci e relativ.

Daca bei 2 L de suc fara zahar atunci ai intre 20 si maxim 60 Kcalorii in loc de 900, si atunci e clar ca mai bine bei sucul decat mancarea cu painea care sigur are mai mult decat 60 kcalorii.

| cristimihailov a răspuns:

De ce nu incerci o sticla de ceai?

| Ingognito explică (pentru cristimihailov):

Merge daca adaug zahar? ca nu pot bea simplu

| cristimihailov a răspuns (pentru Ingognito):

Observatiile populare spun ca gustul e o chestie care se antreneaza.
Daca incerci, negresit vei reusi.
Sunt doar doua chestii mai grele la care necesita mai multa disciplina personala: branza si mancarurile grase si sarate.

Dar daca iti doresti sa o iei pe drumul asta, mai sanatos, sa mai pierzi niste kilograme, cam asta ar fi directia.

Ti-as sugera sa incerci sa bei ceai in loc de suc doua saptamani.
Dupa doua saptamani, ia decizia daca poti sau nu sa traiesti fara suc.
Dar in cele doua saptamani, nu te abate.

E ca si discursul acela... Pentru a reusi in viata, trebuie sa incepi sa iti faci patul.

| VoidEternal a răspuns:

Cu siguranta nu. Nu grasimile te ingrasa. Zaharul te ingrasa. Si pe langa ingrasat are o multitudine de alte efecte, toate negative.

| Mosotti a răspuns (pentru VoidEternal):

Te ingrasa ambele asa cum ambele nu te ingrasa, depinde cate calorii iei din grasimi si zahar.
Daca nu mananci mai multe calorii decat arzi, nici zaharu si nici grasimile nu te ingrasa, daca ai mai multe calorii decat arzi, atunci te ingrasa.

Daca e suc fara zahar, e okey din punct de vedere al caloriilor doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paine macar aduce si macronutrienti, cum ar fi carbohidrati cu absorbtie lenta.
Sucul nu aduce decat zahar (absorbtie rapida) si multe chimicale, coloranti.
Paine macar mai aduce si vitamine, dar tine si stomacul ocupat, că să o digere. (Sucul e direct lichid).
Ca sa nu mai spun ca painea tine de foame datorita volumului sau (sucul intr-adevar te umfla si el daca e intr-o cantitate mare dar nu iti potoleste foamea asa cum o face painea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sucul e doar zahar. Ca organismul sa poata folosi acea glucoza, trebuie sa foloseasca alti nutrienti, pe care ii are. Dar daca continui sa tot bagi zahar nu o sa mai acei nutrienti si iti cade calciu, magneziu, vitaminele, si ti se distrug muschi si alte structuri celulare ca sa isi faca corpul rost de proteinele de care are nevoie sa functioneze. Evident daca bei doar o data, dai pe gat o sticla, acea sticla sta ceva timp in stomac pentru ca isi da seama corpul cate calorii sunt. O sa ai schimbari mari in glicemie si o sa te simti ori foarte energetic ori molesit, o sa iti creasca temperatura corpului, tensiunea.

| 60KgMedusa a răspuns:

Eu zic sa bei 2 kile de kerosen