| Alexandinho10 a întrebat:

Salut din nou! Imi este frica de ce am auzit si as vrea sa stiu daca sunt sanse mari. O fata s-a operat de polipi si in a 3 a saptamana a facut ora de sport. A ajuns acasa si a facut hemoragie, a pierdut o cantitate mare de sange si a intrat in coma. Mie mi s-a spus ca evit sportul, mancarea rece, acidurile si credeam ca este valabil o saptamana. Chiar voiam ca luni sa iau toate prostiile si sa le bag in mine (cipsuri, cola etc.) sunt sanse de hemoragie? Daca da cat timp trebuie sa mai stau retras? Ma duc maine la scoala si o sa stau doar pe scaun? Adica nu alerg, nu ma bat, nu ma joc, nu mananc ce vreau. Asta e viata? Mi e si frica sa mor. Eu am si maine scutire. Am avut pentru o sapt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

''Asta e viata?'' trebuie sa tii de niste reguli doar pentru o saptamana, doua si te plangi de mila in halul asta? Cam patetic.
Mi-am scos polipii acum cativa ani si in primele 2-3 saptamani mi s-a zis sa am grija ce mananc si mi s-au dat indicatii ce ar trebui sa evit, de exemplu citricele.
In prima saptamana esti cel mai sensibil la efort fizic, dar preferabil ia-o usor in primele doua macar. Adica poti sa te plimbi si sa iti vezi de activitatile zilnice, doar nu face activitati solicitante.
Ce i s-a intamplat acelei fete nu e neaparat de sport, poti sangera si de la anumite pastile dupa operatie (precum de la Nurofen, ai grija ce medicamente iei daca ai dureri).
Indiferent de cat de usoara, sigura si comuna este o operatie mereu exista o sansa pentru complicatii, chiar si grave. Intreaba-ti doctorul de familie ce sa si ce sa nu faci si pentru cat timp.

| Alexandinho10 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Am avut pentru o săptămână nurofen si l am terminat fara probleme. Singura problema este ca inca scuip flegma rosiatica pe care orl-istul a spus ca in primele zile asa scuip