| BogdanDavidZ a întrebat:

Salut, dupa ce stau jos vreo 10 minute, daca ma ridic brusc imi intetoseaza vederea si ma ia o durere de cap care tine cateva secunde, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Hipotensiune, anemie... Fa-ti analizele, ia-ti o tensiune, vezi eventual cum stai cu inima: ECG, echocord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mersi. :* Si me si lui, cred.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. happy

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mai pe scurt la ce a spus CuriousStuff, inseamna lipsa de vitamine, calciu, etc. Analizele recomandate de el sunt bune, mai ales ca lucreaza in domeniu.

| Bogdanovici24 a răspuns:

Am citit raspunsul dinainte,aceeasi problema o am si eu, tind sa cred ca ai putin tensiune, o spun pentru ca eu mi-am facut analizele-inclusiv EKG, sunt sanatos insa am tensiune putin cam mare, nu stiu din ce cauza.

| CinVasileeee a răspuns:

Si mie cateodata mi s-a intamplat

| CuriousStuff a răspuns (pentru CinVasileeee):

Acelasi raspuns, ia-ti macar o tensiune si fa-ti un rand de analize (ca sunt gratis).

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mi-e sila, nu mor si daca mor ce...eh.De cand sunt gratis?

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti asigurat (elev, student, salariat...) medicul de familie poate sa-ti faca trimitere pentru aproape orice analiza si nu platesti nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cred ca e mai bine undeva platit..decat ceva facut de stat sau cine face chestia aia.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te duci cu trimiterea la ce laborator vrei tu (iar daca nu ai avea trimitere ar trebui sa platesti, deci iti fac exact la fel analizele indiferent daca ai trimitere sau platesti), doar sa aiba contract cu casa de asigurari. Si nu prea exista laboratoare la stat la care sa te duci sa-ti faci analizele, majoritatea sunt private.
Iar preconceptia ca ce e de la stat e rau si gresit e complet eronata, nu or fi in multe spitale conditiile cele mai bune, insa majoritatea oamenilor care lucreaza acolo sunt cei mai verificati dintre toti, si mai ales cei care lucreaza in laboratoarele din spital. Ei au cele mai dese si aspre controale si teste, daca pica un test li se inchide laboratorul, nu-si permit sa greseasca, iar testele pe care le au sunt exact aceleasi care se dau la nivel European, si trebuie sa aiba aceeasi marja de eroare ca orice alt laborator european de top. Asa ca daca as fi in locul tau chiar m-as duce drept la spital pentru analize, insa din pacate spitalul face analize mai mult pentru persoanele internate sau din policlinica si mai putin cu trimitere. Cu trimiterea te duci la laboratoare private... unele mai bune, altele nu asa bune.

| nicoleta0423 a răspuns:

Nu mănânci.