| Dolwee a întrebat:

Salut este 5 dimineata... veau si eu sa stiu parerile voastre. Cum scap de insomnie. De 4 zile ma culc la 5 dimineata si ma trezesc la 4... vreau sa scap de insomnie este foarte obositoare -__- va rog dati-mi sfaturi v. v

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te fortezi sa te trezesti mai devreme.iar cand se va insera vei fii mai obosit/a.si tot asa pana te adaptezi. daca te scoli la ora 4 este normal ca seara nu ai somn.stii? incearca sa bei lapte cald sau ceai de mushetel.

4 răspunsuri:
| Ađřıαηηα a răspuns:

Poi.eu m`am culcat q foarte mult efort la 11 si m`am trezit la 3 dimineata.:llsi de atunci numai pot dormi. Dar m`am hotarat numai dorm si o sa fiu extenuata iar diseara o sa ma culc pe la 9 - 10 laughing

| maria4567 a răspuns:

laughing dupa 5 nu vine 4. laughing laughing laughingdaca te culci la 5 dimineata si dai timpul inapoi si te trezesti la 4laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te culca toata noaptea respectiva si a doua zi mananca putin si alearga mult sau fa multe activitati obositoare in continuu ( ex: fotbal, dans, inot, basket, aerobic, etc.) Sie eu patesc asa vara, dar asa vreau eu sa ma culc la 3-4 si sa ma trezesc la 12 laughing Sper ca ti-am fost de ajutor; ceaiuri, somniferee sau alte droguri nu-ti recomand, big grin facand ce ti-am spus mai sus, a doua zi iti va veni somnul de la 10 - 11 si te vei trezi mult mai de dimineata si asttfel programul tau ti se va regla. Exact rin aceasta [problema am trecut si eu, ti-am spus ca vara ma culcam tot la 3-4 si ma trezeam la 11-12, ei bine, cand a inceput scoala, in ultima zi de vacanta m*am culcat la 4 si ceva dimineata si a doua zi, cand am avut scoala m-am trezit la 7 jumate si astfel mi-am reglat somnul, in urnmatoarea seara m-am pus in pat la 11 si am adormit si la 7 jumatemm-am trezit, sper ca ti-am fost de folos, FUNDA? smug :*

| Crysis21 a răspuns:

laughing raspunsul e simplu. trezeste-te maine la 9, chiar daca iti e somn. vei vedea ca seara nu te vei mai culca la 5... cel mult 11-12. Eu asa fac big grin