| adyurs a întrebat:

Salut, este posibil sa sufar de dezlipire de retina daca vad dintr-o data un puct gri in câmpul meu vizual (ochiul stang)? Si ce as putea face sa scap de el? Trebuie sa mentionez ca am 14 ani si nu sunt miop si vad bine, insa sunt sensibil la lumina (becuri cu lumina usoara, leduri etc) si dupa ce ma uit la ele vad puncte negre in campul vizual care dispar insa pubctul asta gri parca ma deranjeaza tare. Ce pot face? (Nu vreau raspunsuri de genul du-te la medic fiindca de aceea exista sectiunea asta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut123987 a răspuns:

Dacă ai ochii de culoare deschisa, verzi sau albăstrui, aceștia sunt mai sensibil la zăpadă și lumina puternica decât ochii negri sau căprui.
Și aceasta rubrica este pentru a da sfaturi, nu înseamnă că o să găsești doctori aici, și dacă ai găsi, nu te-ar putea controla online laughing deci cel mai bine e sa te duci la oftalmolog. Și pentru ca ai 14 ani și ești elev e și gratis. Cel puțin de obicei e gratis. Te poți interesa. Pana la urma e în joc vederea ta și nu e de joacă. Dacă oftalmologul îți dă ochelari poarta-i, pentru ca aceștia te ajuta să-ți revii, dacă nu ii poți o sa se ajungă mai grav și crede-mă ca nu e deloc mișto sau fain sa porți ochelari. Este chiar inconfortabil, mai ales acum cu măștile, ca ni se aburesc mereu din cauza măștii.

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Un site nu poate inlocui un consult medical oftalmologic. Du-te la medic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindca de aceea exista sectiunea asta.
Ea există, dar nu poate înlocui medicul.
vad puncte negre in campul vizual care dispar.
Acestea pot fi mici filamente care sunt în lichidele care inconjoară lentila din ochi. Ele se curăță de la sine când acest lichid este primenit în mod natural.
Punctul negru poate fi la fel.
vad dintr-o data un puct gri in câmpul meu vizual.
Îl vezi în momentul in care el deplasându-se in acel lichid, umoare, ajunge în câmpul vizual.
Nu poți face tu singur ceva ca el să dispară.
Se va resoarbe de la sine.

| leny1213 a răspuns:

DU-TE LA medic