| Bella_2124 a întrebat:

Am puncte negre p nas si nu stiu ce sa fac sa scap de ele angry. mi-am luat o lotiune dl AVON, clearskin, dar nu dispar punctele angry ma puteti ajuta? cum pot scapa de ele? straight face ma deranjeaza foarte tare straight face. mersi:*

Răspuns Câştigător
| blackspell a răspuns:

Lasi sa se inmoaie bine pielea (abur sau comprese cu ceai cald), dupa care iti dai cu muuulta crema pe nas, stai asa 5 min. pe urma daca poti sa faci rost de o verigheta sau un inel circular(neaparat aur), si incepi sa freci pielea dupa nas cu marginea, dau nu tare, nu sa te ranesti. a! si sa dezinfectezi inelul mai intai! La mine merge, si nici nu se aspreste pielea!

9 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE. incearca asta;)) sper ca stii engleza:))

| anka a răspuns:

Pentru tratamentul punctelor negre se recomanda stergerea fetei seara cu zeama de lamaie si apa.
O zi pe saptamana se freaca regiunile cu puncte negre, cu malai inmuiat in lapte sau in apa. Pentru tenurile sensibile se inlocuieste malaiul cu tarate de grau.
Pentru tenurile grase cu puncte negre, razele ultraviolete constituie o solutie foarte buna.
Punctele negre, se indeparteaza intotdeauna, deoarece, in timp, acestea vor dilata porii si vor da tenului un aspect neingrijit si inestetic.
Operatia de indepartare a punctelor negre este bine sa fie facuta o data pe luna. Pentru ca poate exista pericolul infectarii pielii, este necesar sa luam anumite masuri inainte: ne vom spala bine mainile si vom taia unghiile, curatam bine tenul, iar apoi vom masa bine regiunile cu puncte negre cu un ulei caldut si vom sta cu fata la abur deasupra unui vas in care fierbe apa cu flori de musetel. Uscam fata cu un tifon curat, apoi incepem sa stoarcem punctele negre. Aceasta operatie se face cu ajutorul a doua degete invelite in compresa sterila. Daca fata este presarata cu puncte negre, nu le vom scoate intr-o singura sedinta pentru a nu agresa prea tare pielea.
Dupa terminarea operatiei de scoatere a punctelor negre, dezinfectam fata cu o solutie alcoolica astringenta. Aplicam apoi o masca emolienta. Foarte bune sunt mastile de fructe si legume.

Se dizolva 3 pastile de aspirina obisnuita (nu din acelea tamponate) intr-un sfert de cana cu apa clocotita. Se lasa la racit, apoi se inmoaie in mixtura o cotoneta de bumbac, cu care se sterge usor toata fata. Dupa 10 minute, clatiti cu apa calduta. Acidul salicilic din aspirina este un ingredient binecunoscut incorporat in produsele anti-acneice dar si in cele care fac o usoara exfoliere, redand astfel luminozitatea tenului. Masca se poate aplica o data sau de doua ori pe saptamana, dupa nevoi.

| deniedaccess a răspuns:

Du-te la cosmetica...si eu am si merg si e chiar ok.si eu em avut de la avon dar chiar nu faceau ceva foarte interesant, curatau si ele un pic... sper ca te'am ajutat.tongue

| laura_8904 a răspuns:

Incearca la dermatolog (nu e foarte scump)dar daca vrei ingrijire la domiciliu fii atenta:
in primul rand faci o infuzie de ceai de musetel si stai deasupra aburilor cateva minute(iti va deschide porii)
fol malai pentru a indeparta celulele moarte(pur si simplu freci cu malai zonele care ti se par moarte)apoi incerci sa storci cu grija cosurile porii fiind dilatati vor iesi mult mai usor si nu uita sa ai mainile curate la sfarsit aplica o crema hidratanta sper ca te va ajuta pe mine a functionat:d

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Primul pas in "lupta" impotriva punctelor negre este expunerea fetei la o baie cu aburi in care se adauga si cateva flori de musetel pentru a facilita dilatarea porilor. Apoi, cu atentie putem trece la stoarcerea punctelor insa acest proces necesita o foarte mare atentie pentru ca "excesul de zel" poate provoca leziuni la nivelul epidermei. O alternativa preferabila ar fi frecarea zonei respective cu faina de malai timp de 2-3 minute, repetand procesul in fiecare saptamana. In cazul in care tenul nu este uscat se mai poate apela si la un masaj bland cu suc de lamaie inainte de culcare, solutia cu pricina fiind lasata sa actioneze toata noaptea pana dimineata cand fata se clateste din abundenta cu apa rece.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Puncte negre, adica cosuri negre nu?
Crema ajuta sa le scoti mai usor.
Dupa ce te dai cu crema, asteapta 10, 15 minute pana ce se infiltreaza si sa vezi ce usor le scoti. Ca sa previi cosurile, spalate cu sapun si pe fata, uni nu prea se spala cu sapun pe fata, doar la dus...

| ladybug23 a răspuns:

Buna :)

si eu am problema asta cu punctele negre 8-|.

iti recomand sa folosesti ceva cat mai natural. in primul rand igiena fetei conteaza foarte mult.

Demachiaza-te in fiecare seara si clateste cu spirt zona unde ai puncte negre.

eu folosesc de mult timp plasturi pentru indepartarea punctelor negre dar costa o multime da bani. asa ca am gasit pe net asta : http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE. si asa imi fac in fiecare saptama lapte cu praf de gelatina ( se gaseste la magazine, de la dr. oetker ), le pun intr-un pahar, pun 10 secunde la microunde sau daca nu ai microunde poti p[une laptele cald puntru ca topeste gelatina iar dupa cu o pensula de machiaj poti aplica in zona unde ai puncte negre. dupa 10-20 de minute poti dezlipi gelatina si laptele din zonele in care le-ai aplicat. daca nu se intareste "plasturele" in 10-20 de minute poti clati cu apa apoi cu demachiat. mie nu mi s-a intarit asa ca am clatit cu apa, demachiat si apoi o crema hidratanta.

sper ca te-am ajutat. si chiar functioneaza :*:*

| Bi.Dam a răspuns:

Date cu tarata big grinbig grin de aia cu care se face bors...cauta pe la bunica ta trebuie sa gasesti.si e chiar buna, mie mi'au disparut :d

| alle13 a răspuns:

Pai si eu am prolema asta! Sa stii ca nu et ajuta foarte mult solutiile cosmetice. Depinde de tine daca doresti sa faci asta la un salon sau la tine acasa. Parerea mea este ca la salon este foarte costisitor. Deci de ce sa nu faci acest lucru gratis cu putina munca?! In primul rand fierbi un castron cu apa vreo 10 minute apoi stai cu un prosop pe cap si foarte aproepe de acel castron vreo 10-15 minute. Cand simti ca ai fata transpirata si curge apa de pe fata, tamponezi usor cu prosopul pe fata. Astfel ti-ai deschis porii si esti gata de scos punctele negre. Apoi incerci sa scoti pnctele unu cae unde sin zona nasului. Nu o sa dispara toate din prima dar dupa vreo 2-3 sedinte se va vedea diferenta. apoi dupa ce termini cu scos punctele negreu, foloseste o crema hidratanta pentru fata. In modul acesta fata ta va fi mult mai fina. Sper sa-ti fii fost de ajutor.