| Andreea46852585 a întrebat:

Salut! Eu am o boala de piele numita psoriazis, o am de pe la vreo 9 ani iar la dermatolog am fost pe la 11 sa vad cu adevarat ce e(pe atunci credeam ca e picingina). Doamna dermatolog mi-a explicat cam cum sta treaba si ca nu e nimic grav, mi-a sugerat niste creme, ceva șampon special. După ce le-am luat deși nu mai erau atat de accentuata nu imi dispăruseră complet.Si sincer la un moment dat doar ma chema sa vada care mai e treaba cu ea si termina. Asa ca am decis sa renunț sa mai merg, deși încă mai aveam urme nu mai erau vizibile asa mult. Cam pe cand am facut 13 ani au început să imi apara iar. Sunt mai mari decat prima data cand am mers la dermatolog. Cum credeți că as putea sa se retragă din nou? Nu as mai vrea sa merg la dermatolog si mai ales in situatia asta cu covid ca poate fac mai rau.
Tin sa mentionez :psoriazisul este o boala pe baza de stres(si uneori genetica) acționează prin niste coji (desi nu e neaparat cuvantul potrivit, pete poate sau placi) roșii pe piele (eu le am proeminent pe cap care nu au dispărut niciodata si mai ales la coate, mai am si in alte zone ale corpului dar mai mici si singure, pe coate am cate vreo 7-8).
Credeti ca aceasta boala ar putea avansa si sa am zone mai mari de piele acoperite? Gen sa avanseze cu timpul, eu fac 14 ani in 2 luni?
Ar putea sa ma afecteze mai mult decat aspect inestetic si mancarime?
Iar daca mai stiti vreo ceva despre aceasta afectiune va rog sa scrieti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa subliniez faptul ca psoriazisul este o boala autoimuna care prezinta episoade de remisie (dispare) si episoade de regresie (in care reapare). De la episod la episod, manifestarile bolii pot fi diferite in sensul in care poti prezenta pusee acute de boala care sa se manifeste prin aparitia catorva leziuni, dar poti prezenta si pusee in care leziunile aparute sa fie multiple, iar aceste leziuni sa se extinda la un momentdat si in alte regiuni ale corpului! Automat cu cat sunt mai multe leziuni la nivelul pielii, cu atat aeasta din urma va fi mai inestetica! Aceste leziuni cutanate pot si insotite de prurit (mancarime), eritem (roseata) iar in unele cazuri se poate ajunge chiar si la durere! Stadiul bolii depinde foarte mult de stilul de viata precum si de obiceiurile pe care le adopta pacientul! Stresul, fumatul, consumul de alcool, consumul de alimente bogate in citokine, infectiile virale si bacteriene, obezitatea sunt doar cativa dintre triggeri (factori declansatori) care pot declansa un puseu de boala! De asemenea, exista mai multe forme de psoriazis printre care amintesc - psoriazisul vulgar, pustulos, palmo-plantar, eritrodermic, gutos. In functie de tipul de psoariazis pe care l-ai dezvoltat exista un tratament specific care se recomanda in urma unui consult dermatologic amanuntit (de aceea consider ca este absolut necesar sa te vada un dermatolog)! In plus, iti recomand si efectuarea unui set de analize generale care sa includa neaparat transaminazele (TGO, TGP) dat fiind faptul ca psoriazisul poate afecta in mod semnificativ functia hepatica!
Pentru a tine sub control boala iti recomand sa eviti pe cat posibil factorii declansatori enumerati mai sus si sa mergi la control dermatologic! In urma consultului dermatologic poti primi tratament topic (local) cu creme/unguente dar poti primi si tratament sistemic (cu tablete) - este nevoie sa se monitorizeze cu atentie functia hepatica (TGO, TGP) pentru ca acest tratament sistemic poate afecta la randul lui functia hepatica!
Nu pot decat sa iti urez multa rabdare si MERGI LA DERMATOLOG pana cand situatia nu se agreaveaza (cu cat tratezi mai repede o boala, cu atat ai mai multe sanse sa scapi mai rapid de ea - in acest caz sa o ti sub control)!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afecțiunea asta a pielii o are și mama. Mama are probleme încă din copilărie, acum are 58 ani și încă aceeași problemă. Nu vei scăpa niciodată de ea indiferent cu cate creme te-ai da. Se trage, iar apare și tot asa. Să avanseze? Nu știu! Mama are probleme numai în coate și nu s-a extins mai mult.