| samur1 a întrebat:

O intrebare: cunoasteti remedii pentru tratarea psoriazisului si care sa nu includa vesnica componenta - cortizon? Am aceasta problema de muuulta vreme(peste 20 de ani), desigur, folosesc unguente si creme pentru aceasta problema la indicatiile mediciilor dermatologi...cred ca am ajuns la saturatie cu aceste medicamente...trebuie sa precizez: psoriazisul nu este "agresiv", adica, n-am ajuns la stadiul de psoriazis generalizat, insa, tot inestetic este...va rog, daca aveti informatii despre remedii, in aceasta boala, mai noi...multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca am gasit ceva
http://www.terapiinaturiste.ro/diete-psoriazis.php
http://www.terapeut.ro/commerce/tratament-naturist-psoriazis-p-1710.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......rticle.php
http://www.deniplant.ro/ghidul-european-antipsoriazis-2006.htm
http://tratament-psoriazis.weblog.ro/......OVATA.html
Sper din suflet sa iti foloseasca careva... As vrea sa stiu care te-a ajutat pentru ca si fratele meu are o forma usoara... dar se trateaza tot cu creme si unguente.

22 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Fata mea are o forma de psoriazai care se mainfesta doar in perioada de emotii intense. Trec greu dar trec intr-adevar cu unguente cu hidrocortizon. Am incercat si mai multe scheme de vacinare de imunizare dar nu au dat roade. Conform revistei MAGAZIN, in localitatea Kangal din Turcia, psoriazisul se trateaza in apele termale din localitate. In aceste ape, cu temperatura de 36 grade C. traieste o specie de pestisori, numiti de localnici "clevetitori". Acestia se aduna in jurul zonelor afectate si se hranesc cu scuamele provocate de boala. Tratamentul dureaza 21 zile, cu efect garantat in majoritatea cazurilor de 100%. In 1993, un congres mondial pe aceasta tema, cu participarea numai a unor somitati medicale, a validat acest tratament ca fiind cel mai eficace.Incerca

| mioara a răspuns:

Incearca la calitita international si poate gasesti leacul

| bunica a răspuns:

In primul rand este si o boala a sistemului nervos.

| Ronin a răspuns:

Poti incerca terapie naturista.

| Ronin a răspuns:

Daca te intereseaza, te rog sa ma anunti.

| Darry a răspuns:

La Spitalul Militar Bucuresti vei reusi sa te tratezi de psoriazis, incearca. Am fost acolo pentru altceva si am vazut pacienti tratati...pe langa tratamente, unguente, se fac si raze... Bafta...

| DiMoDi a răspuns:

Dap! am citit recent, cred că în revista AS, despre un tratament nou găsit, fără cortizon... Caută pe google, nu se poate să nu-l găseşti happy

| DiMoDi a răspuns:

Uraaa! am gasit articolul din Formula AS!:D
Iertat să-mi fie entuziasmul... da sincer, nu mai speram să dau peste el :D
Uite adresa, samur 1 şi Doamne ajută! :)
http://www.formula-as.ro/......iazis-7065

| DiMoDi a răspuns:

Acum m-am uitat mai atent în e-mail şi am văzut cuprinsul ultimului număr din Formula AS (apărut joi, 23 apr). Din nou conţine un articol legat de Psoriazis,,, Chiar dacă nu mai găseşti revista la chioşcuri, o poti citi săptămâna viitoare pe net: http://www.formula-as.ro/
Îţi doresc din toată inima să-ţi fie de folos! :)

| doinisor a răspuns:

Incearca cu clobetasol unguent si trebuie neaparat sa tii regim sa manince des si putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Băi de soare sunt recomadate vara.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-l Vasile Andritoiu (tel. 0253/21.21.04)
Adresa d-nei Stanciu Georgeta: loc. Magurele, jud. Prahova, tel. 044/21.75.06
Sant 2 persoane care au tratamente pentru psoriazis, cu vindecari 100%. Incearca, nu pierzi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine ajută lacurile sărate de la Sovata, România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am putut scapa de psoriazis cu ajutorul cremei de la Revitol Dermasis. Credeti-ma ca aceasta crema mi-a schimbat viata. V-o recomand din suflet.
Va las id-ul meu daca doriti sa stiti mai multe detalii: oana_eu2009

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit unguentul Poco. a facut minuni. Dar vreau sa folosesc si cu ceaiul doamnei Georgeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si eu am aceasta problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. si eu am aceeas intrebare dar nici macar odata nu am auzit un raspuns concret.am consultat doctori specialisti etc...=>fara rezultat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste articolul de la http://remedic.ro/dosar-naturist/tratamentul-naturist-al-psoriazisului/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POSIBIL TRATAMENT IMPOTRIVA PSORIAZISULUI!

Incearca GRATUIT! Poti testa eficienta cremei fara a plati nimic! Pentru mostra gratuita
si mai multe detalii trimite un e-mail la adresa: park.genius@yahoo.com sau suna
la numarul 0757. 298. 440.

| gianinap101 a răspuns:

Eu am fost la multi doctori pentru ca nu stiam ce sa mai fac cu aceasta boala de piele psoriazis. Asa ca dupa multe produse si remedii naturalare, am aflat tot de la un medic de crema naturala pentru psoriazis si eczeme de la Derma E. Pot sa zic ca de cand am descoperit aceasta crema o iubesc, a devenit prefererata mea. La mine a functionat foarte bine o recomand cu incredere.

| magera a răspuns:

Salut.eu de citeva luni am reusit sa tin boala sub control cu un tratament naturist... daca vrei sa vb mai mult.intra pe mariageorge11.