| Nanotecxrl8 a întrebat:

Salut
Ieri am fumat ca 3 tigari.iar alaltairi 2
Nu sunt fumator ..doar incerc sa invat sa fumez
Doar ca a aparut o mica problema.
De aseara am inceput sa am o mica raguseala..foarte putin..si de dimineata la fel
Am citit undeva ca primul simptom al cancerului la gat este raguseala straight face ..si mi-e frica sa nu fie ceva grav
Voi ce parere aveti?
Canceru datorita tigarilor se face la cei care fumeaza in exces si de multi ani?
Ajutati-ma va rog.e ceva serios.
Aa si cand am tras nu am avut aproape nimic..ameteli sau durutul capului..doar ca simteam in piept ca o durere. presiune..si cred ca nu tragea bine.d-eaia simteam asa
Funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kscorpio a răspuns:

Stai linistit ca nu faci cancer atat de repede din primele fumuri> Daca e sa faci faci dupa ani de zile, dar poti si sa nu faci. Oricum tutunul iti dauneaza in general ar fi bine sa nu te apuci e pacat. Dar ragusala si usturatul poate sa-ti apara de la fumat pana te obisnuiesti iti irita gatul sau poate ai baut rece si de-aia ai ragusit. Nu se stie. Unii traiesc pana la 80-90 de ani si tot fumeaza si altii mor tineri si nici n-au apucat sa fumeze. Asta nu e un criteriu. Dar oricum fumatorii sunt mai predispusi la cancer decat nefumatorii. Mai bine lasa-te cat mai poti. Dar de ragusit cred ca ai ragusit ca ai baut ceva rece probabil.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tutunul este un factor cancerigen. Asta nu inseamna ca cei care fumeaza automat vor face cancer, nici ca cei care nu fumeaza (si nu sunt nici expusi la fum - fumatul pasiv) sunt feriti complet de cancer.
Cert este un lucru: cu cat sunt mai multi factori cancerigeni, cu atat riscul de a face cancer este mai mare, si la fel si pentru alte boli. Deci un cioban care traieste tot timpul la munte, aer curat, apa curata, si fumeaza este foarte probabil sa traiasca pana la 90-100 ani fara reparatii, pe cand cineva care sta intr-un oras mare (aer poluat, apa tratata chimic), lucreaza in birou (sedentarism, stres), fumeaza sau nu, are riscul de sute de ori mai mare sa faca cancer.
Oricum, cel mai bine ar fi sa mergi la institutul de oncologie din oras, sa vezi cate persoane merg pe acolo, si sa te gandesti cate din aceastea nu ar fi in situatia asta daca ar fi luat niste decizii pentru sanatate cu ani in urma. Chiar daca, sa zicem ca nu ar scapa pana la urma (de cancer), ar fi amanat cu ani aceasta situatie.

| Se7en98 a răspuns:

Pff tata fumeaza de la 17 ani si acum are 40 si nu ii nimic da tu din 5 tigari sa faci cancer e impssibil straight face stai linistit poate tea tras curentul happy