| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Ieri am mers mult si am stat mult in picioare aproape toata ziua si noaptea pentru ca am fost la mare.

Astazi simt o durere in stanga abdomenului ca o presiune, nu e o durere mare dar ma jeneaza. Imi e frica sa nu fi facut hernie sau ceva. Nu am ridicat greutati doar am stat mult in picioare si am mers mult. Ce credeti? Se poate face hernie de la asa ceva? Sa mai stau o zi dupa si daca simptomele persista sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu cred ca ai facut chiar hernie, dar e clar ca ti-ai afectat serios organismul stand atat de mult in picioare. Eu abia rezist 2 ore sa stau doar in picioare, asa ca tu ai trecut printr-un adevarat calvar.
Recomand sa nu mai treci prin asa ceva!

| Eusebiu15 a răspuns:

Nu e hernie, nu prea ai cum sa faci de la mers sau stat in picioare hernie. Hernia se face de la presiunea prea mare asupra muschilor abdominali sau de la slabirea muschilor datorita varstei. daca nu faci efort de obicei poate fi doar un muschi care s-a tensionat. o sa treaca

| Alexandra_Daniela_1996 a răspuns:

Pe mine ma doare in partea stângă cate odată cand merg sau fug (daca am facut asta toata ziua) nu e ceva grav o sa-ti treacă