| anonim_4396 a întrebat:

Am facut o operatie de hernie de disc in anul 2013 si de atunci tot ma chinui sa-mi gasesc un loc de munca. Pentru ca, pana si la paza ma refuza cand aude ca am asa ceva si nu pot sta nici in picioare si nici prea mult timp jos pe scaun. Am 23 de ani acum, aveam 19 ani cand m-am operat si nu prea l-am crezut pe doctor cand mi-a zis ca toata viata trebuie sa ma feresc de stat in picioare prea mult, de ridicat greutati; efort fizic in general. Am zis ca este ceva temporar, o chestie de timp si apoi imi revin la normal. Dar uite ca a trecut timpul si eu tot asa am ramas si cred ca toata viata o sa fiu la fel. Pot merge, pot alerga, dar nu pot sta mai mult de 3 ore in picioare, la fel si pe scaun, iar de ridicari de greutati nici nu se mai pune problema pentru ca apoi am dureri foarte mari, iar daca persista durerea si nu ma intind in pat sau undeva, imediat mi se taie respiratia de durere. Trebuie sa stau intins in pat si sa alternez cu statul pe scaun si putin in picioare. Vreau sa ma angajez si ma refuza toata lumea, chiar si firmele de paza, unde stai si nu depui efort fizic. Nu vreau sa apelez la ajutor social, dar nici la pensie de invaliditate nu ma incadrez (pentru ca nu am cotizat 3 ani, conform varstei mele, a tabelului). Voiam un sfat sau daca mai are cineva aceasta operatie cum s-a angajat si unde? Sunt necajit si ma simt prost ca nu-mi pot ajuta familia cu un venit. Astept raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu ce ti-a spus macelaru ala dar cum adica gata esti terminat toata viata? Vorbesti povesti man, nu ai cum.Eu cred ca tu nu vrei sa stai sau sa faci ceva.Am un cumnat are coloana de zici care 80 de ani, i-a facut operatie discurile varza pe stinga ia taiat 2, ma rog ce se face si i-a zis ca pe partea dreapta mai are si acolo vreo 2 dar poate cu alta ocazie, dar omu munceste normal, sta jos pe scaun si 24 de ore, e sofer pe tir acum, deci nu stiu despre ce vorbesti tu aici.Ce spune mediu ala e daca nai avea discuri aproape de loc, dar eu din ce am vazut citit, mai naspa ca la cine am spus eu nu am vazut.El a stat ceva timp vreo 6 luni fara sa faca prea mare efort asta pentru ca iti taie din muschi si normal e naspa, ala trebuie sa se vindece.Bine ca probabil discurile sunt supuse la presiuni nu trebuie sa ridici greutati mari, dar nici asa gata dupa 3 ore esti terminat.Probabil ai fost la un doctor macelar.Si eu am fost in RO la ceva doctori universitari chiar si is paraleli cu gardu,in afara sa taie ei nu au aizt alte metode, is cum am spus pe dinafara, pentru ca is batrini, nu mai citesc nimci noutati, el doar stie sa taie, aia e tot cea invatat.Doctorii in RO is la pamint,pe topate nivelele,poate or mai fi si unia care studiaza or fi doar ca eu nu am auzit de ei.Un doctor trebuie sa citeasca in permanenta ce apare in lume chiar daca nu are el aparatura necesara,sau nu poate face el acele interventii,dar macara sfatui omu,il trimiti undeva,ii arati optiuni chiar daca omu nu poate, dar vede ca tu esti citit, ca stii despre ce vorbesti si asa mai departe, deci il apreciezi.Ei in RO nu se intampla asa ceva, nici ortopedie, nici cardiologie absolut nimic is praf.Si cand zic asta spun c a am fost la spitale de stat din alea mari la universitar la Bucuresti, la Iasi la nu mai stiu care, la Bucuresti la SRI, la fundeni si cluj, la unde nu am fost clinici private unde am platit si sincer is varza.habar nau pe ce lume is.Pai ce doctor esti frate daca trebuie sa viu eu sa iti spun alternative, sa iti zic ca uite in alte tari se face si aia se face si ailanta etc? El trebuie sa zica asta nu tu ca pacient.Eu am un disc bombat si m-a suparat asa acum ceva ani, muncesc normal, fac de toate nu conteaza cit timp, dar am zis hai sa vad ce este ca nu stiam.Am fost la un medic universitar la Iasi, am facut RMI acolo mi-a scris medicu ala, apoi ma preluat universitaru ala, vine si-mi zice da nau nimic, nu esti de operat.Zic cum adica nu-s de operat? pai asa ca discu nu am cum sa tai din el.Ok zic dar uite ca ma supara, deci ce sa fac sa stau asa? pai daca n-am ce face.Am fost la el prin ceva cunostinte deci nu eram asa de pe strada, plus ca am zis fratilor platesc, platesc cit e numa sa fiu tratat la timp si sa stiu exact cum stau. Aaaa pai da dar nu am ce sati fac.Bine zic dar trebuie sa fie ceva metode zic.Eu nu stiu.Si aia a fost tot.Mam dus acasa si am cautat pe net si am gasit metode sinca doua una din ele se facea sin RO dar nu la iasi.Ma gandeam frate ce profesor e ala, asta nu citeste macar reviste medicale, mai ales ca la spitale li se aduc gratis, deci is paf cum am zis.Am fost cu mama la cardiologie la nu mai stiu cate clinici in RO primvate si de stat si nici in ziua de azi nu stie nimeni care este problmea, nu i-au dat un diagnostic clar sa zica uite ma femeie ai asta.Au dat din umeri.Deci astia is mediciii aia cei mai buni din lume, aia pe care tot romanu ul tot lauda mereu.Medici romanii stii cum is? is varza frate crede-ma, noi nu stiam ca nu am mai vazut si alti medici din alte tari ce faci ce stiu, deci nu i-am putut compara, dar ne laudam cu ei ce buni is.Nus buni nici de pus pe varza nici de zeama.Mam cam lamurit cei in RO sau cei in lumea asta.Totu vine de la americani aia e tot, daca ai nu misca nimic, in lume nu prea se misca nimic.Aia da am vazut la americani ce fac doctorii care lucreaza in sitale frate aia studiaza toata viata, aia dupa munca se apluca de alta munca de cercetare, studiaza, descopera etc.Deci sa revin sunt multi cu operatii cum spui ce ai tu dar aia is ok, cumnatu meu are 40 de ani nu cit ai tu si merge munceste normal.Gndeste ca discu ala este doar un disc, ala nu te doare nu are nervi nu are nimic.De durut te doara doar daca discul ala atinge un nerv atunci cand se bombeaza sau se sparge.Cumantu asta ajunsese de nu mai merge, imi spunea eu faceam un pas asa era in mintea me dar picioru raminea in urma, nu mai ajungea comanda la el, deci avea dicurile placinta, foaie de turte, si apsa nervu sciatic si aia a fost.Si mai sunt destui cei stiu dar si aia muncesc.Scuze ca am scris un roman, cred ca te plitisesti citind.Deci nu stiu ce operatie ai tu asa de complicata de numai 3 ore si gata.

| Felys a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci kinetoterapie, ceva miscari care sa te ajute revii la normal, si eu sunt operata de 5 ani de hernie si intr-adevar nu prea pot sta foarte multe ore in picioare dar asta nu ma impiedica sa muncesc, eu chiar si sap in gradina si asta am facut-o din al doilea an dupa operatie.Ca paznic nu esti nevoit sa stai numai in picioare sau numai jos,poti sa iti schimbi pozitia cand si cand, ca sofer insa nu merge, nu te sfatuiesc, cu greutatile intr-adevar nu ai voie sa faci efort sustinut, cred ca pe la un magazin din asta mare iti poti gasi ceva adecvat afectiunii tale si te sfatuiesc sa nu mai spui angajatorilor ce probleme ai tu inainte de angajare, o faci dupa aia

| Qwwww a răspuns:

De ce nu îți găsești ceva gen: șofer, aici nu trebuie să stai în picioare, și se câștigă și bine.

| ee a răspuns (pentru Qwwww):

Si cu reflexele cum ramane! stiam ca nu conteaza la invaliditate asta!

iti recomand sa intinzi si contracti muschii piciorului pentru ai intari.