| alexutzu200 a întrebat:

Salut ieri mi-am pus un cercel in lobul urechi nu cu pistolul dar mi la pus cineva specializat. cu un cercel medicinal dezinfectat in parfum. dupa ce am frecat bine mi-a dat gaura apoi mi la scos si imediat dupa mi-a pus unul de argint... imediat dupa ureche mea a ramas rosie si mi s-a luat pielea unde am frecat cu sare si mi-am facut un ditamai lobul infine dar problema mea este aceasta... o sa raman cu lobul umflat si rosu din cauza ca am frecat foarte tare? si 2 cand misc de el parca se dezlipeste si daca il imping tare in fata din gaura iese ceva scarbos alb parintii zic ca nu-i puroi ca ala e galben si in plus nu am gaura rosie sau inflamata nici nu ma doare. va rog raspuns repede mss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu vei ramane cu lobul asa, insa zona este infectata. Puroiul este si alb, nu numai galben.De obicei este galben, insa poate fi de la alb, pana la verde si maro. Depinde de bacteria care a ajuns acolo.
Din pacate, trebuie sa folosesti un tratament cu antibiotic. Daca rana este deschisa, poti incerca niste baneocin crema, care are antibiotic in ea. Incearca sa o aplici in interiorul gaurii, daca poti. Daca nu se poate, iti vor trebui pastile.
Cand infectia se amelioraza, poti tine gheata pe zona respectiva. Daca urmezi tratamentul corect, nu vei ramane cu urechea umflata. tongue

| giony54 a răspuns:

Este infectie si este bine sa-l dai jos pana se trece si ai grija ca se poate sa faci alergie la argint.Si daca era specialist nu dezinfecta in parfum.

| cosminX a răspuns:

Cel medicinal trebuia lasat vreo 2-3 saptamani dupa aia pus alt cercel

| alexutzu200 explică:

Dar nu este umflata zona gaurii doar locul unde mam strans eu cu mana si mam frecat atata toteu inca tin cercelul... si imi dau cu parfum...