| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti zice cum va fi o operatie de reducere a amigdalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nasoala,foarte dureroasa, eu le-am scos la 34 ani si nu mi-a facut anestezie si a durut cumplit.Ma asezat pe un scaun si m-a legat de maini ca sa nu duc mana la gura si in timp ce opera de durere imi curgeau lacrimi pe obraji.Atat de nesuferit a fost medicul ca si-a batut joc de mine efectiv spunandu-mi ca plang dupa ele, nu ca muream de durere.Tot calvarul a durat in jur de jumate de ora in care la un moment dat am icnit pentru ca imi umblau in gat si e ceva ce nu poti sa controlezi si a sarit sange pe fata medicului si sa purtat cu mine mizerabil, imi spunea ca nu vrea sa continue, ca ma lasa asa cu amigdala jumate taiata.Deci mai rau decat am patit eu nu cred ca se poate.Nici dupa operatie lucrurile nu sunt mai bune pentru o saptamana. Durerile sunt mari la inghitit si efectiv muream de sete ca ma durea si cand voiam sa inghit.Totusi dupa tot supliciul asta lucrurile au mers extraordinar de bine, nu mai stiu ce e aia durere de gat, tuse, pentru mine lucrurile astea nu mai exista si asta o spun dupa 13 ani de la operatia aia care daca ar fi trebuit sa o repet nu cred ca as mai fi avut curaj sau inconstienta.Noroc ca nu mai cresc amigdalele.
PS Nu ti-am scris asta ca sa te demoralizez, sau sa te fac sa te razgandesti.Indiferent de cat de rea este operatia este incomparabil mai bine sa te operezi sa scoti microbii din corp decat sa stai cu ei toata viata sa iti macine sanatatea.E adevarat ca e putin greu, o saptamana din viata dar dupa aia scapi de toate necazurile legate cu infectia in gat.Curaj si mergi si scoate-le ca o sa fii mai bine

| anonim205647 a răspuns (pentru Felys):

Multumesc pentru raspuns!

| Bula a răspuns (pentru Felys):

Ma tem ca tu ai confundat cabinetul si ai mers la macelarie in loc de ORL tongue
Amigdalele nu se scot fara anestezie, fiindca pacientul se poate sufoca, inghitandu-si limba de durere.

| darrio2007 a răspuns (pentru Felys):

Inainte se scoteau la varste mici. Eu le-am scos cand aveam doi ani si nu m-am vaitat ca tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Saracu baiat! Parca imi e mila de el.

| Felys a răspuns (pentru Bula):

Probabil nu a tinut anestezia, nu stiu

| Felys a răspuns (pentru darrio2007):

Se scot doar atunci cand fac probleme, indiferent de varsta

| darrio2007 a răspuns (pentru Felys):

Da. De-aia mi le-a si scos.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand mi-au scos amigdalele (la 12-13 ani), am fost "obligat" sa mananc 5 inghetate dintr-una! Mi-a inghetat limba. big grin
A fost mai greu ca a trebuit sa mananc si 5 covrigi sarati, crocante, proaspete.

| Felys a răspuns (pentru Bula):

Cum tu sa mananci inainte de operatie ca vomiti tot

| Bula a răspuns (pentru Felys):

Ai uitat sau nu ai invatat sa citesti? tongue
Unde ai citit cuvantul "INAINTE"? laughing

A trebuit sa mananc inghetata imediat dupa ce m-am ridicat din scaunul de operatie, iar covrigii imediat dupa, in timp ce m-am dus acasa.

| Felys a răspuns (pentru Bula):

Mea culpa, nu am fost foarte atenta si am facut asocieri cu un raspuns anterior, totusi mie dupa operatie mi-au spus doar sa imi clatesc gatul cu ceai, de mancare solida gen covrigei nici nu a putut fi vorba

| Bula a răspuns (pentru Felys):

Nu erau covrigei, ci covrigi mari, cat doua palme. happy
Le-am inghitit foarte greu, cu tot ca erau proaspete, moi si gustoase.
E drept, nu am avut nici o complicatie in urma operatiei, iar dupa doua saptamani am mancat deja fara sa simt nimic.
Nici lipsa amigdalelor nu mi-a facut probleme deosebite, doar la intervale de multi ani ma zgaraie gatul cateodata.