| 1234BLAZER1234 a întrebat:

În primul rând vreau sa spun ca am 12 ani. De câteva zile se întâmpla ceva ciudat cu mine, acum doua seri îmi era foarte rau, parca nu mai știam ce fac, parca nu mai gândeam. M-am pus la culcare și a doua dimineață mi-am fost revenit, dupa o zi întreaga de stat la PC, seara, la fel, mi s-a făcut rău, îmi venea să vomit etc. Ce problemă aș putea avea? Vreau să precizez că sunt un copil retras, nu sunt timid sau alte chestii, prefer să stau în casă la PC și să nu ies afară la fotbal, tenis etc. Urăsc țiganii, manelele, etc. Nu ascult comercială, doar rap din afară și o trupă din România. Am auzit ceva de anoxie socială și de viață anterioară, help me repede, ce-aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Stai intr-o zi mai putin la PC, maxim 3-4 ore si nu in continuu, si vezi cum esti in seara aia, daca nu ai nimic, atunci e de la PC, daca tot ai starea aia, iti propun sa te duci la un medic (daca zici ca ti-e rau). Daca ai prieteni, stai cu ei pe afara, nu trebuie sa mergi la fotbal, tenis, macar va plimbati sau stati degeaba + rezolva-ti problemele pe care le ai (cu tine desigur, sigur ai niste probleme de nu prea iesi afara), astfel incat sa ai mai multa incredere in tine si sa iti poti face prieteni noi, sa te integrezi mai usor in alte grupuri si sa incepi sa practici sporturi sau sa faci alte chestii pe afara, pentru ca daca nu o faci acum, mai tarziu vei fi la fel si nu cred ca o sa-ti placa. Bafta!

| 1234BLAZER1234 explică (pentru Sn4k3):

Mersi, am să țin cont de ce ai spus.
Faza e că, nu știu cum să-ți spun dar, urăsc oamenii. Mă simt mai bine singur închis în casă, uneori. La școală n-am nimic, râd, mă distrez etc, probabil e de la PC. Mersii.

| Sn4k3 a răspuns (pentru 1234BLAZER1234):

Probabil, si eu urasc prostia si cum multi oameni (adolescenti de varsta mea) sunt plini de ea, normal ca nici mie nu-mi place sa stau cu ei / sa vorbesc, pentru ca n-am ce vorbi cu ei laughing. De asta iti zic, alegeti prietenii/oamenii cu care stai astfel incat sa-ti placa sa stai cu ei.

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Este din cauza statului in fata PC-ului. Esti mic si ochii si creierul tau inca se dezvolta, iar un stres cum este PC-ul da senzatia organismului ca este otravit, de aici si simptomele pe care le ai. Incearca sa stai la aer curat si lasa PC-ul mai rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa o zic mai frumos, trebuie sa ii spui asta mamei tale
Noi nu te putem face bine.
O zi intreaga de stat la P.C? Asta nu este indicat. Te vei simti obosit din cauza luminii puternice a dispozitivului.
Si eu stateam la calculator cu orele, seara cand toti mergeau la culcare, eu ma uitam la filme pe laptop, sau ma jucam si ma simteam rau.
Nu este indicat sa stai o zi intreaga la P.C.
Gaseste alte activitati, citeste ceva, sau inventeaza anumite jocuri.
Te vei simti mai bine dupa ce renunti pentru o perioada la calculator.
Daca nu iti trece, discuta cu mama ta despre asta
Sper sa te faci bine!

| 1234BLAZER1234 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult. Ai fundă.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Prea mult stat la pc, probabil si intr-o pozitie incorecta.
Poti sa iesi din casa fara sa ai parte de tot ce ai insirat. Mai sunt si copii normali, dar din casa nu ii gasesti. Devii retras si timid TOCMAI pentru ca nu vorbesti cu nimeni. O eventuala viata anterioara nu are nici o legatura. Asadar, iesi din casa, oriunde si usor-usor iti vei gasi prieteni cu aceleasi preocupari.

| stragery a răspuns:

Salut, eu lucrez in domeniul IT si stau la PC mai mult de 14 ore pe zi, iti pot da cateva sfaturi, tine luminozitatea de la monitor pe 0, stai la o distanta de monitor de minim 40cm, cauta-ti o pozitie confortabila.

insa incearca sa alergi putin cate 30min in fiecare dimineata.

| 1234BLAZER1234 explică (pentru stragery):

Am să țin cont, mersi mult.
În toată vacanța de vară stăteam 10 ore + la PC în toată ziua.
Nu o să mai stau așa des la PC, maxim 2 ore pe zi. Și chestia cu alergatul, da, o să fac și asta, mersi mult.

| Friday13 a răspuns:

Nu mai sta atat de mult la PC... eu stateam 4-5 ore si imi era rau si din cauza ca stai prea mult cred, deci iesi pe afara sau gasestr-ti un hobby.

| 1234BLAZER1234 explică (pentru Friday13):

Mulțumesc pentru răspuns, am să țin cont.