| Stefan235 a întrebat:

In trecut am facut o operate de circumcizie (aprox. In urma cu 2-3 luni) si mi-a ramas o cicatrice urata de tot si as vrea sa stiu daca cicatricea va disparea sau o voi avea tot timpul,si daca va disparea, cat timp dureaza. Exista ceva leacuri ca sa o fac sa dispara?(nu as vrea sa fac dragoste cu o fata pana nu imi dispare cicatricea deoarece imi este frica ca se va speria sau ceva si mna...). Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Eu sunt circumcis de 4 ani si nu am observat diferente majore in aspect fata de cum era la 2-3 luni dupa operatie. Cicatricea de care vorbesti e ca un inel in jurul penisului si face un contrast intre pielea dinspre gland, care este ce a ramas din mucoasa interna a preputului, si pielea dinspre baza penisului, care e doar piele normala, in general mai inchisa la culoare. Este un aspect perfect normal si nu ai de ce sa te ingrijorezi, pentru ca majoritatea celor circumcisi (cam o treime din barbati la nivel mondial) arata asa. La cei care au facut-o la nastere e un pic mai putin pronuntata cicatricea de care vorbesti, dar tot exista. Nu prea ai ce sa-i faci pentru ca asa e fizionomia penisului, vorbim de doua tipuri de piele, mucoasa interna si pielea externa a penisului ce sunt cusute impreuna in urma extirparii preptului.

Si baietii necircumcisi au acest contrast, doar ca e vizibil numai la decalotare completa si delimiteaza mucoasa preputului de pielea externa. Prin circumcizie esti pur si simplu decalotat permanent prin extirparea excesului de preput, deci contrastul e doar mai vizibil. Orice fata normala va intelege si bag mana in foc ca majoritatea nici nu vor observa, avand in vedere ca e greu sa faci diferenta dintre un penis circumcis si unul necircumcis decalotat complet, daca nu stii exact la ce sa te uiti. Iar in stare flasca, oricum sunt variatii mari de aspect in ceea ce priveste lungimea si cat de acoperit sau nu e glandul. Ca esti circumcis nu va parea nimic iesit din comun in 99.9% din cazuri.

Eu unul nu am avut nicio problema pana acum, desi recunosc ca si pe mine m-a stresat la inceput pana am inteles ca nu conteaza oricum happy. Sanatate!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la control la cel care ti-a facut operatia si intreaba-l pe EL!
De asemenea, poti merge si la un medic urolog pentru a-i cere o a doua parere.

| Violleta2022 a răspuns:

Se va vindeca complet si nu va mai fii vizibila.
Oricum, este pe penis, nu pe fata, asadar, chiar nu are importanta ca va ramane o linie albicioasa pe penis.
Din pacate, cicatricile nu dispar peste noapte ci in timp.
Dar problema ta se rezolva foarte simplu si usor, mai ales ca tot trebuie sa folosesti prezervativul si cicatricea va fi deloc vizibila.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Salut,cam cât costă o circumcizie?