| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut. Intr-o saptamana va trebui sa merg la o nunta,dar am o problema cu zgomotele mari. Pentru cine nu stie,eu nu suport zgomotele mari,cum ar fi muzica de la concerte sau de la nunti. Nu suport nici petardele de Craciun si Revelion. Am fost odata si la un cor de colinde si bineinteles ca erau boxe si era data muzica la maxim. M-am informat si s-ar putea sa am hiperacuzie. Cum as putea sa fac fata la nunta,daca sunt sensibila la zgomote? Ar putea o pereche de casti sa mai acopere sunetul? Am problema asta de mica si nu as vrea sa fac un infarct acolo doamne fereste. Nu pot nici sa imi bag degetele in urechi,pentru ca toata lumea ar rade de mine si ar filma si cameramanul faza cand stau cu degetele in urechi. Cei care aveti hiperacuzie/sensibilitate la zgomote mari sau cunoasteti pe cineva care are, cum as putea sa rezist acolo? Ce trucuri aveti? Stiu ca par o speriata de bombe, dar nu vreau sa ma fac iar de ras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai eficiente decât antifoanele sunt căștile cu reducere a zgomotelor ambiante; de exemplu astea, dar nu musai: https://amzn.eu/d/djwtgC0
Imaginează-ți că funcționează ca o gumă care efectiv "șterge" de tot zgomotul din jurul tău.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Există niște dopuri pentru urechii, sunt mulți oameni care le folosesc. Uneori le foosesc și eu. Nu-i nici o rușine!

| aaanamariaaa a răspuns:

Mergi la farmacie și ceri căști (cred ca antifonice le zice), de obicei lumea cumpăra ca să nu mai audă pe alții din casa cum sforăie, la farmacie cu siguranță o sa găsești, si nici nu se vad. Mai ales dacă ești fata și ai parul desprins, si chiar dacă ai fi băiat, sunt minuscule, nu sunt deranjante vizual. Poți sa mergi sa cumperi, si sa le testezi dai drumul la tv/telefoan vezi cum ți se par. Tot se mai aude, dar decent, nu e deranjant.