| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara. De cand eram mica,nu suport zgomotele mari si muzica data la maxim. Am o problema cu mersul la concerte si nunti, nu suport muzica tare. Mai ales la concerte, daca este scena prea mare si muzica data la maxim ma apuca tremuratul,greata,mi se "flescaie" picioarele,transpiratiile si o stare generala de rau. Nici la cinema nu prea ma duc, pentru ca la unele filme este zgomot mare si nu vreau sa mi se faca rau. La un concert era sa vomit din cauza asta. Unii prieteni ma mai roaga sa mai merg si eu la film, concerte etc. dar pe mine ma apuca starile dinainte sa ajung acolo. La concerte si cand e prea multa lume ma apuca mai rau. Mi-a zis o matusa ca am anxietate sociala sau ceva de genul. Oare chiar am asa ceva? Cum sa scap de fobia zgomotelor mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nechifor_Denis_2002 a răspuns:

Bună seara! Este posibil să aveți o sensibilitate crescută la zgomote, iar aceasta poate fi o trăsătură personală normală sau poate fi asociată cu un nivel mai mare de anxietate. Nu pot diagnostica anxietatea socială sau orice altă afecțiune, dar este important să fiți conștientă de cum vă afectează zgomotele mari și să căutați ajutorul unui specialist dacă aceasta vă afectează semnificativ calitatea vieții.

În ceea ce privește modalitățile de a face față zgomotelor mari, există câteva strategii pe care le puteți încerca:

Protejați-vă urechile: purtarea de căști de reducere a zgomotului poate fi utilă la evenimente zgomotoase.

Planificați-vă cu atenție evenimentele: căutați să evitați evenimentele zgomotoase, să le evitați în momentele de vârf sau să alegeți locuri mai izolate.

Practicați tehnici de relaxare: meditația, respirația profundă sau yoga pot ajuta la reducerea anxietății și a simptomelor asociate.

Căutați sprijinul prietenilor și familiei: discutați cu ei despre cum vă simțiți și cereți-le să înțeleagă nevoile dvs.

Dacă simptomele dvs. persistă și interferează semnificativ cu activitățile de zi cu zi, discutați cu un medic sau cu un specialist în sănătate mintală pentru evaluare și tratament adecvat.

| Animeforlifee9921 explică (pentru Nechifor_Denis_2002):

Multumesc mult, voi incerca ceva si daca vad ca tot persista merg la un medic.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Anxietatea sociala se manifesta cum spui tu, dar în interacțiunea cu societate cum e și numele de altfel nu neapărat cu zgomotul.
Dar da,se poate sa fie o forma de anxietate ce îți provoacă sensibilitate la sunete.
La medic ai fost, la control Orl, neurologic?

(Eu una sufăr de anxietate sociala, nu știu dacă are legătură cu faptul ca sufăr de misofonie, dar am și asta)

| Animeforlifee9921 explică (pentru Freya1):

Am fost la un psiholog, dar nu prea m-a ajutat

| Frank51 a răspuns:

Ai descris la perfecție simptomatologia stării de anxietate cronică. Ai nevoie de tratament specializat.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Esti cam prea sensibila, nu e ok

| rxbiesx a răspuns:

Am anxietate sociala si am aceeasi problema… cred ca ti ar face bine sa te consulti cu un psihiatru sau pentru inceput cu un psiholog