| Alexander_2558 a întrebat:

intrebarea mea este adresata celor care fac sala. ma duc la sala 6 zile pe saptamana si lucrez toate grupele de 2 ori pe saptamana in afara de triceps care il lucrez de 3 ori pe saptamana si picioarele care lucrez doar odata pe saptamana. ma intereseaza mai mult sa am bratele mai mari. credeti ca e bine daca lucrez de 3 ori pe saptamana triceps si de fiecare data cand lucrez tricepsul fac 7 exercitii, 3 serii, 8 repetari fiecare cu greutati mari (dupa cum pot)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

O grupa musculara nu creste daca o lucrezi zilnic. muschii iti cresc in zilele de pauza si cand dormi. 4 zile pe saptamana maxim 5. mancare sanatoasa si destula si grupele 1 data pe saptamana. daca vrei poti face triceps de 2 ori cu 4 zile pauza intre ele (luni si vineri de ex). 7 exercitii e prea mult, ii obosesti si scad. maxim 4 exercitii, 3 serii 8-10 repetari. daca ii supraantrenezi o sa ai probleme cu muschii/tendoane/ligamente si nu o sa mai poti face sala. eu fac piept luni, umeri + picioare marti, spate joi si brate vineri. abdomene si lombari (am probleme la nivelul ala) zilnic. si fac 4 aparate pe grupa, doar 3 aparate la biceps (4 triceps + 3 biceps = 7 exercitii).si de 2 luni pun greutati mereu...cresc incet si sigur. cand vine vorba de muschi NU EXISTA REPEDE!, REPEDE = ACCIDENTARI

2 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Ce varsta ai tu in primul rand si in al doilea, la sala la care mergi e si un instructor care iti da indicatii? Muschii nu se lucreaza dupa ureche amice!

Răspuns utilizator avertizat