| Gabriel1 a întrebat:

Merg la sala de o luna, si folosesc programul urmator:
luni - piept
marti - spate
miercuri - picioare
joi - biceps + triceps
vineri - piept
sambata:abdomen+umeri

Mentionez ca vreau sa lucrez mai mult pieptul deoarece il am cam nedezvoltat.
In fiecare zi fac cate 200 repetari pentru abdomen, 4 serii de 50 de repetari, la acel aparat (daca poate fi numit asa) unde ridici picioarele drept, te tii de 2 bari si stai cu spatele lipit de o suprafata.
Pe langa asta mai fac 100 de exercitii tot pentru abdomen(intins pe banca, ridic picioarele). Aceste 2 exercitii le fac la inceput, lucrez abdomenul aproape zilnic deoarece mai am ceva grasime pe abdomenul inferior, pe cel superior am 2 patratele.(Vreau sa il am foarte dezvoltat)
La inceput de antrenament, in afara de sambata, iau cate 2 batoane, Protein-R.Am o alimentatie echilibrata, am foarte mare grija la ce mananc.

Ce parere aveti despre tot ce fac? Voi avea rezultate? Stiu ca dupa o luna nu trebuia sa ma astept la rezultate geniale, insa incepe sa se vada cate ceva. Aproximativ 2-3 zile pe saptamana mai merg cu bicicleta cate o ora.Astept pareri si sugestii.

(15 ani, 60 kg, 1, 75 cm, endomorf)

29 răspunsuri:
| Gabriel1 explică:

Din cate stiu fiecare grupa are nevoie de 2 zile pentru a se reface.
Scuze, greseala, 200 de repetari, 50 de repetari pe serie, in total 4 serii.

Alte sugestii si pareri?

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Lucreaza pieptul o data pe saptamana, in sportul asta mai mult nu inseamna mai bine.
De ce lucrezi abdomenul in fiecare zi? Vei ajunge sa te supraantrenezi. Abdomenul se lucreaza la fel ca celelalte grupe, adica o data pe saptamana, cu greutati. Lucrand muschii abdominali nu vei scapa de grasimea din zona(e un alt mit penibil), pentru a scapa de tesutul adipos ai nevoie de dieta+antrenament cardio.
Renunta la batoanele respective, au in componenta doar ingrediente ieftine de proasta calitate. Cumpara-ti eventual un concentrat proteic pe care sa-l iei dupa antrenament.
Descrie-ti putin alimentatia.

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Nu am sa iau proteine,concentrati,etc. Am zis sa ma rezum la niste batoane care au ceva proteine si sunt pentru energie. Cele cu proteine si carbohidrati mi-au fost recomandate de cei de pe acolo,cei mai mari.
Multi de aici lucreaza abdomenul la sfarsitul exercitiilor,si au spus ca au dat roade destul de repede,si ii cred,deoarece inainte faceam si eu acasa exerciti zilnice pentru abdomen si au dat roade,insa imi ramasese cel inferior nelucrat. Pieptul,vreau sa il am mai dezvoltat,si de aceea este pus atunci deoarece are timp de luni pana vineri sa refaca.

Alimentatia:Carne (curcan,pui,peste),lapte mereu inainte de antrenament, cascaval, oua(fierte), fara alimente de patiserie(si aproape fara paine, aproape o felie pe zi), fara porcarii din magazine.Fructe destule, in special banane, seminte.
Toate consumate cu masura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel1):

Pentru zona inferioara a abdomenului trebuie sa faci ridicari de picioare, gasesti pe net cum se fac.

Nu mai bea lapte inainte de antrenament, inainte de antrenament ai nevoie de carbohidrati cu absorbtie lenta nu de lapte, baga un piept de pui cu orez inainte.

Si vezi ca suplimentele proteice NU sunt porcarii, sunt net superioare la aproape tot ce cumperi tu, cum ar fi ciocolata si altele.

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Ai multe de invatat despre sportul asta. Eu ti-am explicat clar ce gresesti, vad ca nu vrei sa iei in seama. Atunci asculta de baietii ''mai mari''.

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Ridicari de picioare fac.Eu doar nu vreau sa iau suplimente, ma gandisem doar sa iau batoane pentru a indeplini 120g/zi proteine.Si daca tot am ajuns la subiectul asta, este adevarat faptul ca daca voi lua proteine, sa spunem, cateva luni, apoi voi face o pauza se vor vedea scaderi de masa? Sper ca m-am exprimat bine.

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Nu este vorba ca nu vreau sa ascult, insa unele lucruri le-am auzit de la mai multe persoane, si ma gandeam ca trebuie sa aiba ceva dreptate.
Am spus ca vreau sa lucrez pieptul mai mult deoarece nu il am dezvoltat.

| Gabriel1 explică (pentru Gabriel1):

Last editbig grine asemenea, am mai auzit ca sunt cam daunatoare, in special acest lucru se va vedea mai tarziu.E adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel1):

Pai batoanele ce crezi ca sunt, tot suplimente. Si unele destul de proaste, au putine proteine, multi carbohidrati, zahar, etc.

Un supliment ca lumea trebuie sa aiba cam 80 % proteine, nu 16 % cat are un baton.

Daca faci pauza completa ( si de antrenament si de tot si mananci putin ) normal ca o sa apara scaderi de masa, indiferent daca iei suplimente sau nu ( daca iei suplimente o sa fie mai lente scaderile ). Dar "scaderea" asta e mult mai lenta decat pui, daca intr-un an pui 5 kg de muschi o sa-i dai jos in vreo 2-3 ani, asta daca mananci corespunzator.

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Un concentrat proteic din zer de exemplu contine proteina extrasa printr-un proces fizic, evident din zer. Este o proteina de foarte buna calitate mult superioara fainii cu gust de ciocolata pe care o consumi tu din acele batoane.
Ai impresia ca la pretul acela(2 RON) contine ingrediente de calitate?
http://www.tarabaverde.ro/2011/06/23/14-mituri-despre-suplimente/
http://hunkbody.ro/suplimente-proteine-da-nu/

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Iar a 2-a intrebare, sunt daunatoare pentru mai tarziu?

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Recomandati-mi niste proteine bune, nu foarte scumpe.Si cand trebuie sa le iau, cat, etc.happy

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Spune-mi un buget lunar.

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Iti spun unul zilnic, daca te ajuta, 5 lei, cam asa(mai putin de 5 sunt dispus sa dau pe ele).Nu vreau sa dau vreo comanda mare, ma gandeam sa iau direct de la sala cate putin.

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Iesi mai ieftin si mai eficient per total daca iti cumperi o cutie decat sa-ti iei tot timpul cate o portie de la sala.
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=9&cID=115&dID=0&bID=38
Ti-am lasat linkul mai sus. Se incadreaza in bugetul tau si te tine peste o luna. Pe langa trebuie sa adaugi niste dextroza(15 lei). Iti faci un shake dupa imediat antrenament cu 20-40 grame de proteina si 30-60 grame dextroza in functie de necesitati.
In zilele de pauza poti sa-ti faci un shake dimineata pentru a scoate organismul din starea de catabolism(fiind un izolat se absoarbe repede), de data asta fara dextroza, dar cu o alta sursa de carbohidrati complecsi sau grasimi.

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Nu stau eu sa fac shake-uri, voiam sa-mi recomanzi unul pe care sa il iau direct de la sala dupa sau inainte de antrenament.

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Daca ti-e greu sa-ti pui de acasa suplimentul intr-un shaker iar dupa sala pui niste apa si amesteci lasa-te de sportul asta!

| Gabriel1 explică (pentru Dkgray):

Ar fi fost mult mai usor sa-mi spui un nume decat sa imi repeti de 10 ori "lasa-te de sportul asta".

| Dkgray a răspuns (pentru Gabriel1):

Ia nume:
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
http://www.scitecnutrition.ro/......000-g.html
Acum daca se gasesc la tine la sala sau la ce pret sunt e partea a doua. Eu ti-am dat niste produse de calitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Foarte bune produsele

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, sunt ok. As mai fi adaugat si WPI de la NOW Foods care pentru mine este number 1. Se mixeaza foarte bine, are varianta fara nici o aroma doar proteina simpla, nu contine zahar(este indulcita cu stevia), sare, gluten.
http://www.suplimente.ro/......-816g.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Ai folosit vreodata varianta fara nicio aroma si nicun indulcitor?

| Gabriel1 explică (pentru Cosmin86):

Am inceput sa iau Pro Complex Gainer, cum ti se pare? Este bun?

| Dkgray a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. Intr-adevar cele cu aroma sunt mai bune la gust dar n-am avut probleme nici cu asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel1):

Da, Optimum Nutrition e una din cele mai bune firme.
Imi place la gainerul asta ca nu e asa mare diferenta intre protiene si carbohidrati.

Are vitamine, enzime, minerale, etc.

E bun.

| daassh a răspuns:

Mare greseala e daca faci mai multe grupe, poti face foarte usor supraantrenament, si asta nu te ajuta sa cresti in masa musculara ci sa stacnezi, si lucrul acesta nu te ajuta.Succes!

| Flaviucu a răspuns:

Cum zicea antrenorul meu. Nu face 200 de repetari si 50 de serii cu 20 kg. Fa o data pe saptamana maximala a cate 4 serii, adica impingi la piept cu recordul tau personal la 60 kg ar fi normal sa poti impinge o greutate de 60. Dupa arunca cu mingi medicinale de la piept tot 4 serii a cate 15-20 cate poti. Spor

| imoneltokyohotel a răspuns:

SAlut
Nu e bine sa faci sala de la varsta asta.O sa iti opreasca cresterea!

| Cristan95 a răspuns (pentru imoneltokyohotel):

Ai dat dovada de cat de prost/proasta esti prin raspunsul tau! auzi...iti opreste cresterea....ma voi mai credeti prostiile astea ca iti opreste cresterea? si daca iti opreste iti opreste la varsta de sub 10 ani,,, intre 10 si 18 ani e indicat sa faci sala pentru ca atunci corpul se dezvolta cel mai mult! bafta si mai bine taci tokyo hotel.
laughing ce nume patetic