| Yenkonovici a întrebat:

Salut.Invat foarte rapid si bine si a 2-a zi uit tot,cum poti sa-mi aduc aminte repet in clasa dar am frica de ascultare ma emotionez si uit tot, ceva de ajutat cat de cat la memorie nu vreau retin o scurta perioada de 2-3 zile,le repet dar o sa le uit,lecitina ajuta la un + de memorie? sau daca nu alte pastile am luat memo plus am spus ca sunt bune dar nu am simtit nici o schimbare... Ceva vitamine,pastile naturiste, nu conteaza doar sa-mi dea un fresh la minte, de gandit gandesc foarte rapid,compun foarte mult, si nu inteleg de ce la scoala nu pot sa fiu atent, ma joc cu creionul,adorm,am un stil diferit, ma culc la diferite ore, nu depasesc 23:00, 22:30,22:45,depinde.Ceva de tinut minte, de concentrare cat de cat actva.Dau funda pentru un raspuns corect.Pace

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu stii sa inveti. NU poti invata foarte repede si bine, e o contradictie. De fapt, in clipa in care intelegi textul, tu ai impresia ca l-ai si invatat, dar evident uiti, fiindca procesul de invatare incepe abia ulterior. Practic tu doar intelegi textul, primul pas al invatarii, si apoi te opresti. Din clipa in care esti sigur ca ai invatat, trebuie sa mai citesti lectia de minim 4-5 ori cu atentie si sa o mai repeti de inca minim 3 sau 4 ori. Lecitina nu te va ajuta daca nu inveti, trebuie sa muncesti triplu fata de acum si vei vedea rezultate. In plus, fii foarte atent la scoala. Nu esti atent, fiindca ai mari lacune si nu reusesti sa intelegi ce se intampla in clasa, practic te simti ca intr-o lume straina in care se vorbeste ceva mult prea dificil pentru tine. Daca vei incepe sa inveti ca lumea, incet-incet nu vei mai fi atat de depasit, vei incepe sa intelegi in clasa, sa poti participa si astfel nu te vei mai plictisi. Faptul ca gandesti rapid e in favoarea ta, doar ca ganditul rapid e doar 1% din smecheria invatatului. Restul de 99% e munca, citit si repetat, lucrat probleme si iar repetat si tot asa. Esti inteligent, dar nu e suficient, daca nu inveti incet si foarte constiincios si te grabesti, vei pierde toata inteligenta. Intotdeauna cand ai impresia ca ai invatat repede, sa fii sigur ca de fapt nu ai invatat. Invatatul trebuie sa fie foarte lent ca sa fie adevarat. Vei invata cu adevarat cand vei spune> invat foarte mult, depun mult efort, sunt extrem de atent la ceea ce invat, nu ma grabesc si repet mai mult decat trebuie.
Memo plus sunt foarte bune, dar ele doar iti cresc durata de concentrare. Nu te fac sa inveti mai repede, ci mai mult ca timp. Daca intr-o zi fara memo-plus poti invata 10 ore, intr-o zi cu memo-plus poti invata 15 ore, ceea ce reprezinta un mare avantaj.

| SasNetRomania a răspuns:

Se numeste tocit si invatat pe de rost. Cu asa ceva nu ai viitor