| pageup a întrebat:

Salut, la fiecare spalare imi cad 3-4 fire de par :-s. Cred ca este din cauza fixativului. Imi este frica deoarece ma gandesc 3-4 azi 3-4 maine si tot asa pana nu mai are ce sa cada. Cum pot sa opresc caderea firelor de par la spalare? P.M daca imi bag mana in par nu cade sau ceva de genu decat atunci cand ma spal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este normal sa iti cada cateva fire de par.Incearca sa folosesti o masca de par o data pe saptamana pentru un par sanatos si stralucitor.1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.
sI sunt la farmaciile sensiblue vitamine special pentru un par sanatos.Este important ca firul sa primeasca vitaminele necesare din interior.

| doctoressa a răspuns:

Nu este cazul sa te ingrijorezi. In medie, barbatii si femeile pierd intre 40-100 de fire de par pe zi.
http://www.i-medic.ro/......-tratament

| cezarelzaharel a răspuns:

In medie pe zi cad intre 100-150 de fire de par deci dupa parerea mea e normal sa cada 3-4 fire

| aleesiaa a răspuns:

Buna! Eu cred ca este normal sa iti cada.Mie imi cad si mai multe fire de par si nu folosesc fixativ des.

| takeacupcake a răspuns:

Poate atunci cand te speli pe cap iți rupi câteva fire de par 3-4 nu sunt multe având în vedere că în mod normal pierdem aproximtiv 50 de fire de păr pe zi. nu e motiv de îngrijorare dar dacă chiar vrei eu ți-aș recomanda să folosești un șampon special pentru căderea părului. happy

| Trandafir_Yonutz_1994 a răspuns:

I.auzi la ala 150 de fire de par pe zi!laughinglaughing cezarelzaharel pai ramai chelios in 2 saptamani! poate la frizer cand te tunzi cad atatea fire de par!laughing