| Cuvantul a întrebat:

Salut la toata lumea, asi dori si eu sa pun o intrebare daca se poate, am 16 ani si astazi a venit un domn cu o campanie, el se ocupa cu masurarea tensiunii si a pulsului, si am zis sa incer dar nu m-am lasat prea usor char daca est ceve normal sunt foarte fricos cand vine vorba de lucruri de sanatate, dar nu stiu de ce deoarecee mie nu imi este frica de modul cu care se face orice de exemplu masurarea tensiunii etc... imi este frica de rezultat. ma rog, mi-a masurat tensiunea nu stiu cat a fost dar a zis ca este foarte bine am rasuflat usurat dar dupaccea a zis ca am pulsul mare, 120 nu prea stiu ce inseamna asta specific ca am baut un energizant inainte dar tin minte ca mi-a mai verificat odata la scoala pulsul si il aveam mare am varsta de 16 ani si nu sunt sigur ce sa fac, sunt destul de fricos mai exact imi este firca de rezulata asi dori sa imi spuna cineva daca este o problme acest lucru. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 16 ani energizantele sunt complet interzise. Utilizarea lor, asociata cu frica duce la suprasolicitarea cordului si la acest pul mare. daca vei continua cu energizante, o sa-ti imbolnavesti inima. Energizante poti consuma, la nevoie, dupa 20 de ani (la nevoie inseamna cand este o situatie de viata si moarte care iti impune sa stai treaz: boala cuiva, decesul cuiva, etc).

| Ramo80 a răspuns:

E ceva normal sa-ti creasca pulsul in conditii de stres, agitatie, efort fizic. Toti patim la fel. Stai linistit, nu e nici o problema!

| Raniia a răspuns:

Pulsul este un indicator mai putin concludent pentru sanatatea vaselor de sange, dar reflecta starea inimii.Cei mai sanatosi oameni au valoarea pulsului sub 70 batai /min; un puls accelerat este peste 80 batai/min; Valoarea lui crescuta poate fi redusa printr-o alimentatie adecvata.Du-te la un medic cardiolog pentru investigatii.

| negru30 a răspuns:

" cu o campanie " nu avea cum sa vina - nu mai baga pe oricine in casa - sau ti-a luat pulsul pe strada - la frigul de astazi eu nu mai aveam puls

| Geordan a răspuns:

Iti dau si eu un sfat! Ia-ti singur pulsul! La incheietura mainii, cu cealalta mana asezi 3-4 degete Aici ai mai multe detalii CUM (cu poze)
http://www.wikihow.com/Check-Your-Pulse
Recomand un ceas care are secundar!
Cum s-a zis si mai devreme... un puls normal. este de 70-80!
{ulsul creste in efort, stress, emotii, frica. si multi alti factori!
Eu iti recomand sa-ti iei singur pulsul! Atat in efort, cat si cand esti relaxat! (de exemplu pulsul la prima ora dimineata... cand te trezesti. e MAI MIC )
Fa un experiment de 2 - 3 zile si apoi ne mai auzim!
Salut!

| ombladon a răspuns:

Doamne ce prost... aveai pulsul ridicat deoarece aveai morcovul cu tot cu iepure si cu cusca in fund laughing

| alin334 a răspuns:

Aveai pulsul mare deoarece iti era frica,!

| Panda1900 a răspuns:

Nu cred ca e o problema daca tot esti fricos probabil in momentul cind tia masurat bataile inimii te-ai alarmat putin, inima a inceput sa bata mai repede si ca rezultat ai obtinut un nr. mai mare decit trebuia ...incearca sa fii calm si sa respiri adinc si monoton atunci vei vedea nr. de batai mai exactwinking

| valentin1313 a răspuns:

Sunt expert in .relaxare.Cauta-ma!