| RaulTeri a întrebat:

Salut la toata lumea, poate sa imi spuna si cineva care sunt simptomele lipsei de magneziu si de calciu, vreau sa stiu doar de la cei care au trecut prin asta, multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Lipsa de calciu afecteaza in mod direct oasele dar intervine si in buna functionare a muschilor si in transmiterea impulsurilor nervoase prin acestia. Simptomatologia comuna specifica hipocalcemiei si hipomagnezemiei este urmatoarea: senzatii de amorteli/furnicaturi (aceste senzatii se mai numesc in termeni medicali si parestezii) la nivelul membrelor superioare si inferioare precum si la nivelul fetei in regiunea periorala (adica in jurul buzelor) dar nu numai, palpitatii, contractii musculare involuntare in cadrul carora poate aparea "mana de mamos" (adesea apar in cazul spasmofiliei, aceasta afectiune fiind cauzata de scaderea brusca a nivelului de calciu din sange), dureri/crampe musculare provocate in special de contracturile musculare, transpiratii abundente etc. Cam acestea sunt cele mai importante simptome ale carentei de calciu si magneziu!

| RaulTeri explică:

Pai mai ma simt si ametit doar cand ma ridic si parca nu am forta in mine!

| iulian1302 a răspuns:

In momentul in care te ridici brusc este absolut normal sa ametesti. Pentru a evita acest lucru dupa ce te ridici din pozitie culcata (decubit dorsal) trebuie sa stai putin (un minut sa zicem) la marginea patului in sezut. Fa "experimentul" acesta si vezi daca mai ametesti cand te ridici. Lipsa energiei si a fortei poate fi cauzata de mai multi factori precum alimentatie nesanatoasa, sedentarism, anumite carente, stres, afectiuni hepatice etc. Iti recomand sa mergi si sa iti faci totusi si niste analize pentru a vedea exact daca exista modificari.