| aspire7 a întrebat:

Salut la toti, ma puteti ajuta cu o chestie vreau sa devin cat mai inteligent in mai multe feluri nu e vorba de scoala vreau sa stiu cat mai multe ce ar trebui sa fac si sa nu fac, ma refer la faptul ca vreau sa ma descurc in multe domenii sa invat usor sa gandesc cat mai bine.Am 17 ani, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Inteligenta e nativa. Ea se mai poate modela in timp prin experienta acumulata. Pentru a fi destept trebuie sa citesti.
Citeste literatura beletristica (romane, nuvele...si alte genuri literare), daca vrei sa vorbesti cursiv, sa-ti gasesti cuvintele usor, fara poticneli.
Citeste literatura tehnica daca vrei sa acumulezi cunostinte din diferite domenii.Literatura tehnica nu te ajuta sa te exprimi mai usor, ci numai sa stii mai multe. De aceea se face o combinatie intre cele doua.
Implicate in actiuni extrascolare, chiar daca nu faci bani pentru a capata mai multa experienta.
Practica intotdeauna intareste cunostintele teoretice.
(stii cum se spune:
teoria ca teoria dar practica ne omoara).Nu trebuie sa faci 100 lucruri odata. Fa-le pe rand.
Anturajul.
Ai grija ce prieteni iti faci.Ai prieteni
destepti, care se pricep la multe lucruri, stai pe langa ei.Ai ce invata.
Opusul-stii ce se poate intampla.
Nu uita:
Asa cum gandesti, asa vorbesti.
Gandul atrage fapta si nu invers.
Pastilele nu te vor ajuta.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa inveti cat mai mult si in fiecare zi ca sa nu ti se leneveasca mintea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai inteligent decat esti nu poti deveni. Poti doar acumula mai multe cunostinte. Din pacate inteligenta si intelepciunea nu merg tot timpul mana in mana si aici, doar viata te poate ajuta. Fie vorba intre noi, e infinit mai bine pentru propria persoana sa fii prost. Cu cat mai prost, cu atat mai fericit.

| Kr5 a răspuns:

Sa citesti cat mai mult sa te documentezi cititul dezvolta si imaginatia sa renunti la tv

| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

E bine că vrei să avansezi în mai multe domeni. Cel mai sigur mod de a face asta e de a te inplica in multe activitati extrascolare si de a face voluntariat la diferite locuri de ajutare a nevoiasilor.
Sper ca te-am ajutat