| deeutza_4234 a întrebat:

peste doua saptamani incepe scoala. Ma descurc bine la tot mai putin la matematica. Cum pot face sa invat mai usor? Nu pricep, e grea, vreau sa ma descurc. Vreau un mod usor de a invata. Si mai este ceva... Vreau sa fiu alta persoana sa ma maturizez ( am 13 ani). Parinti ma cred o copilaroasa, si simt ca nu le place. Vreau sa vada ceilalti ca m-am schimbat vreau sa fiu chiar si mai fitoasa. Nu stiu, vreau sa nu ma mai prostesc si sa ma comport ca una de 11 ani sad Ma puteti ajuta? funda love struck

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

1.Matematica : si eu am incercat in chip si fel sa o inteleg dar nu pot.Asta o ai in sange sau nu. Poti incerca cu un profesor ore in particular sa iti explice, eu iti zic ca nu am reusit nici cum, mama resemnat stiu tabla imultiri si a impartirii si nu cred ca o sa imi trebuiasca vreodata functiile de gradul x sau toate chestiile celelalte.

Maturitatea: trebuie sa gasesti in tine puterea si mai ales sa iti doresti sa te schimbi, sa incepi sa ai mai multa incredere in tine si sa incerci sa faci lucruri independent.E bine sa nu uiti sa fii copilaroasa dar doar atunci cand trebuie nu mereu.

| deeutza_4234 explică (pentru JustMusic):

E mai greu cu banii la un profesor sa fac pregatire sad

4 răspunsuri:
| MaryNepotu a răspuns:

Probleama cu matematica. parerea mea e ca ar trebui sa fii un pic mai atenta cand inveti si sar fii ok daca ai merge la farmacie si ai cumpara un Memoplus am auzit ca ajuta!

Nu cred ca ar fi ok sa te scimbi asa brusc. nu face bine incearca sa o iei usorwinking

Bafta la matewinking

| deeutza_4234 explică (pentru MaryNepotu):

Multumesc mult pentru ajutor :*

| AnaLoveU a răspuns:

Buna! cu matematica se intampla la multi sa nu o inteleaga (am si eu ceva probleme cu geometria), dar nu te descuraja, in primul rand incearca sa nu pierzi vreo lectie pentru. ca toate conteaza si s-ar putea sa se lege, apoi daca nu intelegi ceva la scoala intreaba! sunt sigura ca profesoara/profesorul iti va explica.si in egatura cu maturitatea...nu trebuie sa incerci sa devii ceva ce nu esti, fi tu insati! si nu cred ca ar strica sa discuti cu parintii tai dspre acest lucru:intreaba-i ce asteptari au ei de la tine si explica-le ca tu te straduiesti sa dai tot ce ai mai bun.
Bafta! :* :*