| Ced7 a întrebat:

Lentilele de contact cu purtare continua nu necesita curatare? Am inteles ca ele pot fi purtate non-stop, timp de 30 de zile, atat ziua cat si noaptea. Ceea ce nu am inteles este modul in care trebuie curatate (sau daca trebuie curatate).
As vrea un raspuns de la cineva care cunoaste situatia.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Pot fi purtate non-stop, dar se recomanda curatarea lor periodica cu solutie speciala, adica măcar o data la o saptamana sa le lasi câteva ore la degresat. De asemenea trebuie curatate daca le porti la piscina sau daca din diverse motive ai scos una sau pe amândouă de la ochi.