| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Ma numesc Adrian am 13 ani si am o problema. In ultimul timp sunt foarte stresat si ma enervez foarte repede si foarte rau dintr-un fleac de exemplu: s-a blocat calculatorul din vina surori mele.Si ma enervez foarte tare. TIP la ea. Iar acum ca o sa inceapa scoala sunt foarte stresat si ma gandesc ce o sa fac fiindca o sa fiu in clasa a 8 si o sa am mult de invatat.Ma enervez pe prietenii mei pe mama mea pe sora mea foarte repede.Nu stiu ce se intampla cu mine. Dar uneori cand sunt stresat sau nervos ascult muzica si ma simt putin mai bine
Va rog frumos sa imi spuneti ce pot sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mimi_6217 a răspuns:

Cred ca a fost un lucru care te-a tulburat si de aceea ai aceasta stare. Sfatul meu este sa incepi sa te calmezi sa meditezi asupra faptului pentru ca asa cum ai spus si u incepi clasa a8-a si ai mult de invatat asa ca trebuie sa incerci sa eviti sa te mai enervezi.In primul rand cand se intampla ceva care te-ar putea enerva mai intai gandeste inainte sa reactionezi, gandeste-te bine daca merita cu adevart sa te enervezi dar mai bine ar fi sa fii calm.Gandeste-te ca aceste iesiri nu te pot afecta doar pe tine ci si pe cei din jur, asa ca ar trebui sa-ti gasesti un timp din zi care vrei tu in care sa fii singur si nederanjat si sa meditezi asupra situatiei, spuneti singur in gand ca trebuie sa te calmezi si ca nu e bine ceea ce faci. Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Eu zic ca e din vina pubertatii care iti bate la usa. icearca sa te relaxezi si vor trece toate ceaw

| Anonoim a răspuns:

Ia-ti un mp3 nu e la misto raspunsul

| cheryybloosomm a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa te enervezi pentru un motiv destul de penibil.incearca sa te calmezi!
Daca muzica te face bine.macar ca in timp ce incepi sa te certi cu cineva sau ceva.gandeste-te la o melodie de ex: melodia ta preferata.si atuncea vor trece toate problemele!

| LoveYouR a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cand eram in momentele pubertatii.Asta inseamna ca incepi sa te maturiei.Nu te ingrijora...e doar pentru o perioada de timp.O sa ai multe si multe schimbai...de voce, comportament, o sa iti aparamcosuristraight face Te as sa descoperi pubertatea!winking

| sefwefhiff a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te calmezi. Ceea ce ti se intampla tie ni se intampla sau ni s-a intamplat tuturor.Nu iti face griji esti doar om si inca esti in crestere! Nivelul hormonilor incep sa isi faca simtita prezenta! In esenta cauta un refugiu de preferinta sanatos si nu iti face griji!

| Medema a răspuns:

Asta inseamna ca esti irascibil si trebuie sa te stapanesti du-te la farmacie si spune-i farmacistei ce problema ai daca sra ta e mai mica intelegeo pentru ca toti gresim crezi ca u nu gresesti?

Dar nu se enerveaza nimeni pentru ca na mai greseste omu.

| Vocaloid a răspuns:

Buna! si eu am aceas porblema ca tine.
Eu cand ma enervez la scoala casa nu til sau nu stiu ce ma pisc la degete casa ma mai calmez si cand ma ernevez pe maicamea am jucarele de cand sunt mica si le rup.
Si eu iti recomand sa asculti seara muzica dar cu casti dar stai mult nu numai 5minute vreo o ora dar volumul la medum si faci asta in fiecare roua si cred ca o sa fi bine cel putin pa mine merge sper ca si la tine va merge.
Bafta!winking