| collapse2001 a întrebat:

Ma tot inteapa inima, cred ca de 3-4 ori pe zi si am 2 altfel de junghiuri, unul il simt mai in jos sa spun asa si este destul de deranjant, uneori e foarte puternic si ma mai inteapa in partea stanga, in momentul acela resimt durerea si in cotul mainii stangi si in umarul drept... mai am un junghi si in partea dreapta, iar in spate, in zona plamanului drept am un junghi care e in acelasi loc tot timpul... Ar trebui sa ma ingrijorez? Am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Cel mai probabil, junghiuri intercostale; daca faci in fiecare dimineata putina gimnastica, trebuie sa dispara, sau sa se amelioreze mult; daca nu dispar, mergi la medic.

| collapse2001 explică (pentru minrest):

Si durerea aceea in spate? imi e frica sa nu am ceva mai grav

| minrest a răspuns (pentru collapse2001):

Fiind lateral fata de coloana, tot un junghi intercostal, cel mai probabil. Poate nu ai nimerit miscarile de gimnastica care il mobilizeaza. Collapse, mai sunt si boli usoare, este? Ai un cancer sau un infarct in viata, dar mai ai si junghiuri, guturai, migrena, echimoza de vreo mie de ori pana atunci, este? Dureri de ani de zile mi-au trecut cu cateva miscari de gimnastica, dimineata, trei-patru zile, si nu au revenit cand am incetat sa le fac.

| collapse2001 explică (pentru minrest):

Multumesc frumos

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Magneziu si trece,eu asta am luat, pe mine ma inteapa cand beau coca, desi atentie, recomand eco cardiac, test de efort

| anonimg a răspuns:

Păi trebuie să mergi la medic; la cel de familie. Trebuie să se găsească cauza afecțiunii, să se pună un diagnostic și apoi un tratament.
Medicul de familie îți va da trimitere la un medic specialist (la cardiolog în cazul tău).

| Mad1 a răspuns:

Inima nu inteapa din ce stiu. E ceva de la muschi si este normal. Mai bea si tu ceaiuri cateodata

| mngzx a răspuns:

Eu cand ma intepa inima am luat aspacardin, ulei de peste, si am mers pe jos putin, si a trecut. Trebuie sa eviti stresul si trebuie sa eviti ascultatul la casti!

| iarinaa a răspuns:

Lipsa de calciu, poate nu te odihnesti cat trebuie, esti stresat. Te sfatuiesc sa mergi la medic, dar daca nu incearca sa bei multe lichide, calciu, magneziu etc

| StanescuAuritaGavrila a răspuns:

Numai pierde timpul si mergi la medic, nu e de glumit cu astfel de simptome, daca simti si un fel de lipsa de aer, numai sta!