Întrebare recomandată | Alex515 a întrebat:

Salut,mereu când trebuie sa plec undeva anume scoala sau un eveniment îmi vine sa vomit, tremur, și mă simt equizat.Îmi puteți spune ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pare o forma de anxietate, anxietatea imbraca multe forme...
in cazul tau recomand sa mergi la psiholog, daca mai tarziu se agraveaza aceste stari atunci vei gasi rezolvare la medicul psihiatru

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum adica mereu? In toti anii de scoala cum ai trait pana acum? Se intampla aceste episoade de putin timp sau? Ai fost pana acum sa te vada un psiholog? Nu e o insulta, si mi-as dori ca acest serviciu atat de mult necesar sa fie promovat si clarificat fiindca sanatatea psihica nu este o gluma.Persoana in cauza te va ajuta sa intelegi de unde pornesc toate aceste trairi, cu ajutorul tau, bineinteles, fiindca nu poti rezolva sau vindeca ceva pe deplin pana nu pricepi cat se poate de clar de unde a pornit.Fiind elev, te incurajez sa mergi la psihologul scolii, mai ales ca nu trebuie sa platesti nimic, e gratis pe perioada studiilor, la fel si pentru studenti.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la un psihoterapeut prima data. Si el o sa iti explice mai multe despre natura problemelor tale. In mod teoretic ar trebui sa mergi la un psihiatru, dar eu unul nu sunt adeptul sedativelor care ti le prescrie el. Din moment ce dau dependenta si in timp iti distruge creierul.

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă sa înțelegeți de ce te simt asa! Ai avut întotdeauna aceasta anxietate

| DarknLight a răspuns:

Nu crezi că poate fi anxietate asta?! Oei chiar anxietate socială, dacă simți mereu gol în stomac înainte de a ieși în mulțimi ori la evenimente.

Dacă e ce cred eu... nu știu ce sfaturi să-ți dau?!
Dar sigur dacă începi deja să dezvolți anxietatea, indiferent de forma ei, recomand terapia și consultarea unui medic psihiatru, poate începe să-ți dea o formă ușoară de medicație. Căci dacă nu le ei de acum, când e un stadiu mai incipient, nu cred că vrei să știi unde poți ajunge cu anxietatea netratată. Poți chiar să-ți pierzi mințile în stadii avansate, dar și mai ales dacă vei trece prin greutăți ori traume în viață, ceea ce e inevitabil, om fiind, să nu treci prin traume în viață.
Dacă ți-e prea greu să mergi la doctor, atunci măcar la terapie, te rog să te duci, că oricum medicația ajută într-o mică măsură, terapia făcând restul. Și până la urmă și dacă ce ți-am zis eu mai sus, e eronat sau tu nu te confrunți cu anxietate de fapt, dar ai un blocaj sau o dilema ori problemă, e bine să consulți terapeutul la orice fel de problemă, oricât de mică ori insignifiantă ți s-ar părea și să-ți-l faci un nou stil de viață, terapia și chiar o relație bună cu terapeutul/a ta.

| colonelumorteni a răspuns:

Eu am avut in liceu aceste probleme, mi-a cerut cineva bani si a zis ca trebuie sa-i dau dublu.l-am reclamat la diriginta da cand il vedeam ma lua cu durere de stomac, o senzatie de voma, nu vorbesc la misto. Cand nu il vedeam prin curtea scolii nua veam nimic mancam covrigi etc, glumeam cu 2 colegi cei mai buni.Mi-au disparut senzatiile alea cand i-am povestit lu unu de la mine din sat pe nume Neacsu un baiat care era in clasa cu el si era vanjos din fire, muncit isi etala muschii prin tricou.S-a dus la el si a exclamat:,, grasule, te iei de asta ma'? si la atins peste obraz putin mai usor cu pumnu. A zis :,, stai ma Neacsule nu mai da''Apoi mi-a promis ca nu se mai ia de mine cat e el acolo in liceu. Dupa nu mai aveam teama, Neacsu venea sa fumeze uneori si de la mine, manca si covrigi ca ai dadeam eu si il palea la barba cu pumnu pe cel care se luase de mine inainte si imi ceruse bani;,, uite ma asta se lua de tine''? bucuros ca are tigari de la mine, suc, covrigi cinste ca si prieten il palea des prin curtea scolii pe baiatu ala spre fericirea mea.da nu mai aveam stari de voma, dureri la stomac.

| Alex515 explică (pentru colonelumorteni):

Da dar eu nu am probleme cu nimeni.