| anonim_4396 a întrebat:

Merg la dermatolog de vreo 5 luni. Primele 2 mi-a dat antibiotice dupa care roaccutane. Spune ca ar trebui sa fac analize deoarece e un medicament periculos cum ca ar ataca ficatul. Ce reactii adverse mai poate avea. As vrea sa continui cu el de accea intreb, am cautat pe google si mi s-au parut niste tampenii : impotenta sinucideri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt tampenii. Roaccutane da mare toxicitate hepatica, de la hepatita cronica medicamentoasa pana la hepatita acuta fulminanta. De asemenea da tulburari psihice de tip manie si/sau depresie care pot duce pana la sinucidere sau crima daca nu sunt identificate la timp. Poate da si impotenta temporara si malformatii ale copiilor daca persoana care ia Roaccutane concepe un copil in primele 6 luni dupa intreruperea medicamentului. Daca ai o acnee severa, insa, il poti lua, fiindca este foarte eficient. Insa trebuie sa faci periodic (cam o data pe luna) analize pentru ficat si trebuie sa ajungi la medic imediat cum observi ceva in neregula (oboseala, lipsa poftei de mancare, icter, schimbari neexplicate de dispozitie)

| dPrB a răspuns (pentru Brigaela):

Cunoasteti ceva metode pentru combaterea acneei severe? Dermatologul mi-a dat a 4-a luna Roaccutane 10 mg 1/zi

| Brigaela a răspuns (pentru dPrB):

Pana acum, din pacate, Roaccutane s-a demonstyrat a fi singurul cu adevarat eficient

| IMC90 a răspuns:

Alea de pe guagal si alea din prospect

Cele mai dese reactii adverse sunt: uscaciuena buzelor si a mucoaselor, cefalee, dureri de spate, dureri ale incheieturilor, fata inrosita, fotosensibilitate, sangerari nazale, conjunctivita, cresterea lipidelor serice, cresterea enzimelor hepatice (TGP, TGO), anxietate si atacuri de panica, oboseala generala.

Mai putin frecvente : cresterea VSH, disfunctii erectile si tasarea ligamentelor osoase

Rar : colon iritabil, afectarea vederii nocturne, pancreatita si cresterea nivelului de glucoza in sange

Atat eficacitatea cat si efectele adverse sunt direct dependente de doza. La o doza mai mica, tratamentul va dura mai mult si va fi mai putin eficient. In schimb, efectele adverse vor fi mai putine. Alea care am zis ca sunt dese, apar oricum si la doze mici.

| YONTU a răspuns:

Salut! happy
Depinde de ce boala ai!
Am intrebat-o pe mama mea care este asistenta si mi-a zis urmatoarea: "Ce varsta are baiatu/fata si depinde de ce boala are si de aia cred ca i-a dat roaccutanee!
Spune-mi ce boala ai si ce varsta ai ca sa-ti pot spune reactiile, doar daca imi dai funda! :->

| dPrB a răspuns (pentru YONTU):

laughing Baiat 16 ani si este vorba despre acnee si primesti si funda daca ma ajuti!winking