| AndreiIonut2000000 a întrebat:

Salut!

Mi-am prins degetul de la mana intr-o usa si am o taietura fix pe unghie la degetul mic.

Cum tratez aceasta taietura ca sa se refaca cat mai repede?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O tratezi cu indiferenta si rabdare, fiindca nu ai ce sa-i faci.
Probabil ca se va inegri unghia si va cade, una noua crescand complet in 3-4 luni.

| Catrice a răspuns:

Pansament,dezinfectant,antibiotic...

| Legion7X a răspuns:

Unghia va crește, iar tăietura de pe unghe se va duce in sus. Trebuie să aștepți până crește unghia.

| SociopatuI a răspuns:

Cu rabdare.

| FantasyBoy a răspuns:

Cu ceva ce contine acid hialuronic, de exemplu Cicatridina sparay, etc.

| MissCherry a răspuns:

Cu betadina dezinfectezi si apoi aplici o crema de galbenele duoa ce se mai inchide pielea.