| NonZarek a întrebat:

Nu stiu cum sa ma exprim, dar a inceput de ieri de la scoala sa se auda incontinuu sunete de la stomac, nu ma doare cand se aud dar din cand in cand ma doare si dupa timp mult merg la wc si e nasol. Am inceput sa iau niste medicamente acum 5 zile. Lecitina mai exact destul de mare (am 15 ani). Ce pot sa am, e de la medicamente sau? Cum pot opri sunetele acelea, suna ca un chiorait si se aud destul de tare si deranjeazasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Se numeste Borborisme.
" Borborismele sunt zgomotele abdominale asemănătoare unui gâlgâit sau chiorăit produse de mişcarea gazelor în interiorul intestinelor.

Zgomotele abdominale sunt produse de intestine pe măsură ce împing alimentele. Deoarece intestinele sunt goale pe dinăuntru, sunetele intestinale produc un ecou în abdomen care se aseamănă cu sunetele auzite în ţevile de apă.

Cele mai multe zgomote intestinale sunt inofensive şi au doar semnificaţia că tractul gastrointestinal funcţionează. Medicul poate ausculta zgomotele intestinale cu ajutorul stetoscopului."

Sursa: https://www.csid.ro/semne-si-simptome/borborisme-11248566